Камерана

Од Википедија — слободната енциклопедија

Камеранакомуна (општина) во провинцијата Кунео во италијанскиот регион Пиемонт, сместена на околу 80 километри југоисточно од Торино и околу 45 километри источно од Кунео.

Камерана граничи со следниве општини: Готасека, Момбаркаро, Монезиљо, Монтеѕемоло, Сале дел Лангхе, Сале Сан Џовани и Салицето.[1]

Карта на провинцијата Кунео, каде што се е обележана Камерана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Camerana“. Italy Magazine (англиски). Посетено на 2023-03-13.