Камен мост (Тетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камен мост
Historic architectural facility 16.jpg
Камениот мост
Координати42°00′19.7″N 20°58′08.1″E / 42.005472° СГШ; 20.968917° ИГД / 42.005472; 20.968917Координати: 42°00′19.7″N 20°58′08.1″E / 42.005472° СГШ; 20.968917° ИГД / 42.005472; 20.968917
ПреминуваПена
МестоТетово
Други називиМост на топчиите
Зашт. статускултурно наследство на Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Ширина2 м
Висина6 м
Распони1
Историја
ЗавршенXV – XVI век
Местоположба
Карта

Камен мост (или Мост на топчиите) — стар мост на реката Пена во центарот на Тетово.[1] Прогласен за културно наследство на Македонија.[2]

Нема зачувани писмени сведоштва за времето на изградба на мостот. Според градежната техника се претпоставува дека е подигнат на крајот од XV или почетокот на XVI век. Сводот е направен од одлично обработен бигор, а фугите са пополнети топено олово. Виок е 6, а широк 2 м. Дело е на месни тетовски мајстори.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Мост на топџиите“. Општина Тетово. Посетено на 10 февруари 2022.
  2. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]