Камено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камено
Камено
град
Зградата на општина Камено
Зградата на општина Камено
Камено is located in Бугарија
Камено
Камено
Местоположба на Камено во Бугарија
Координати: 42°34′11.24″N 27°17′26.41″E / 42.5697889° СГШ; 27.2906694° ИГД / 42.5697889; 27.2906694Координати: 42°34′11.24″N 27°17′26.41″E / 42.5697889° СГШ; 27.2906694° ИГД / 42.5697889; 27.2906694
ЗемјаБугарија
ОбластБургас
ОпштинаКамено
Управа
 • ГрадоначалникЖељо Вардунски (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна59,287 км2 (22,891 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001500000015 м
Население (2022)
 • Вкупно5,461
 • Густина92/км2 (240/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код8120
Повик. бр.+359 05515
Мреж. местоkameno.bg

Камено (бугарски: Камено) — град во Југоисточна Бугарија, административен центар на општината Камено во Бургаската Област. Има население од околу 5.461 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во југоисточниот дел на Бугарија, во Бургаската Низината на бреговите на реката Ајтоска. Се наоѓа на 20 километри северозападно од областниот центар Бургас, околу 15 километри јужно од Ајтос и 5 километри од Б’лгарово.

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот пишан податок за населбата е пронајден во средновековен документ од 1498 година. Под името Каикли се споменува во списокот на соколари и на трговци на сол како населба во нахијата Ируси Касри. Во подоцнежните турски документи од 18 век, Камено се споменува под името Кајал’к Али.[2] Населбата Камено на неговата денешна локација се објаснува со појавата на турски чифлик во 1633 година, околу кој се населиле жителите на селото Кичук Хаџик. За време на феудалното време, во селото имало чифлик, каде што работеле претежно бугарски сточари. Во предвечерието на ослободувањето, чифликот го купил богатиот грчки трговец Зафиропулос, а по ослободувањето, имотните земји биле купени од бугарски трговци и земјопоседници. Тука се населиле многу Бугари од селата около Стара Загора.

Во 1934 година селото били преименувано во Камено, а во 1979 година добило статус на град.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]