Камбеба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камбеба
Cambeba
Вкупен број на населението

156 (2000)[1]

Региони со значително население
Бразил
Јазици
Омагваски јазик
Религии

Камбеба или Омагва (Omagua, Umana, Cambeba, или Kambeba) се индијански народ во Бразил кои ја неселуваат Амазонската долина. Познати се уште од времето на раните експедиции од 1536, експедицијата на Филип фон Хутен во 1541 и Педро де Урсуа во 1560. Во 1687, Отец Фриц воспоставил некаква мисија на територијата на ова племе.

Овој народ зборува на Омагваски јазик.


Наводи[уреди | уреди извор]