Прејди на содржината

КАМАЗ

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Камаз)
КАМАЗ а.д.
ВидОпштествено
(РТС-2:KMAZ)
ISINRU0008959580 Уреди на Википодатоците
ДејностАвтомобилска
Основано1969
СедиштеНабрежние Челни, Татарстан, Русија
Клучни личности
Сергеј А. Когонин (ген. директор) num_employees = 52.000
ПроизводиКамиони и автобуси
Доход US$ 3 милијарди
Мреж. местоKamaz.net

КАМАЗ (рус. Камский автомобильный завод) е руска фабрика за камиони и автобуси, во Набережније Челни, Татарстан, Русија. КАМАЗ го составиле првиот модел на камион во февруари 1976 и денес КАМАЗ е еден од најголемите изработувачи на камиони во Азија и Европа. Камионите на КАМАЗ победиле на Релито Дакар, рекордни 14 пати. Денеска КАМАЗ е најголемиот произведувач на камиони во Русија, Блискиот Исток и Северна Африка. Фабриката произведува 93600 камиони годишно (260 камиони на ден). Повеќето КАМАЗ камиони имаат V8 мотор. Исто така и руската армија користи специјални варијанти на КАМАЗ.

Историја[уреди | уреди извор]

  • Во 1969, Централниот Комитет на Комунистичката Партија на СССР одлучил да се отвори фабрика за произведување на камиони во Набережние Челни.
  • Произведувањето започнало на 13 декември 1969, но првиот КАМАЗ бил изработен дури на 16 февруари 1976.
  • Во 1987 г. линијата на произведување на VAZ-1111 Ока мини автомобилот
  • На 14 април 1993 г. пожар ја уништил фабриката за произведување на мотори на Камаз.