Калциум карбонат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калциум карбонат
Calcium carbonate.png
Calcium-carbonate-xtal-3D-SF.png
Calcium carbonate.jpg
Назнаки
471-34-1 Yes check.svgОк
ATC код A02AC01
A12AA04
ChEBI CHEBI:3311 Yes check.svgОк
ChemSpider 9708 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
Слика
KEGG D00932 Yes check.svgОк
PubChem 10112
RTECS број FF9335000
UNII H0G9379FGK Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Fine white powder
Мирис odorless
Густина 2.711 g/cm3 (calcite)
2.83 g/cm3 (aragonite)
Точка на топење
Точка на вриење
0.15 g/100 mL (25°C)
Производ на растворливост, Ksp 4.8×109[2]
Растворливост во dilute acids soluble
Киселост (pKa) 9.0
Индекс на прекршување (nD) 1.59
Структура
Кристална структура Trigonal
Термохемија
Ст. енталпија на
формирање
ΔfHo298
−1207 kJ·mol−1[3]
Стандардна моларна
ентропија
So298
93 J·mol−1·K−1[3]
Штетност
MSDS ICSC 1193
EU индекс Not listed
NFPA 704
NFPA 704.svg
0
1
0
 
Температура на запалување 825 °C
LD50 6450 mg/kg (oral, rat)
Слични супстанци
Други анјони Калциум бикарбонат
Друг(и) катјон(и) Magnesium carbonate
Strontium carbonate
Barium carbonate
Слични супстанци Калциум сулфат
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Калциум карбонат е хемиско соединение со формула CaCO3. Оваа супстанца се среќава во карпите во сите делови од светот, и е главна компонента на черупките на некои водни организми (школки, полжави), како и на бисерите. Претставува главен причинител на тврдата вода. Во медицината се користи како додаток на калциум или како антацид, но прекумерната употреба може да биде опасна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Occupational safety and health guidline for calcium carbonate“ (PDF). US Dept. of Health and Human Services. конс. 31 March 2011. 
  2. Patnaik, Pradyot (2003). Handbook of Inorganic Chemical Compounds. McGraw-Hill. ISBN 0070494398. http://books.google.com/?id=Xqj-TTzkvTEC. посет. 6 јуни 2009 г. 
  3. 3,0 3,1 Zumdahl, Steven S. (2009). Chemical Principles 6th Ed.. Houghton Mifflin Company. стр. A21. ISBN 061894690X.