Калсада де Калатрава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калсада де Калатрава
Calzada de Calatrava
Калсада де Калатрава
Калсада де Калатрава
Координати: 38°42′14″N 3°46′35″W / 38.70389° СГШ; 3.77639° ЗГД / 38.70389; -3.77639
ОснованXIII век
Управа
 • ГрадоначалникФеликс Мартин Асеведо (НП)
Површина
 • Земјишна411 км2 (159 ми2)
Надм. вис.&10000000000000646000000646 м
Население (2006)
 • Вкупно4.539
 • Густина11/км2 (30/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.13370
Повик. бр.34 (Шпанија) + 926 (Сјудад Реал)
Мреж. местоhttp://www.calzadadecalatrava.es/ (шпански)

Калсада де Калатрава (шпан. Calzada de Calatrava) — место и општина во покраината Сјудад Реал (автон. заедница Кастиља-Ла Манча), Шпанија. Населението брои 4.568 жители.

Ова е родно место на прочуениот режисер Педро Алмодовар.

Координати: 38°42′N 3°46′W / 38.700° СГШ; 3.767° ЗГД / 38.700; -3.767