Калман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Калман (унг:Kálmán) е унгарско име од турско потекло. Значење му е остаток, она што останало. Долго време е погрешно доведувано во врска со Колман (Kolman) и Коломан (Coloman) .

Именден[уреди | уреди извор]

Варијации[уреди | уреди извор]

  • Каман (Kámán)

Познати Калмани[уреди | уреди извор]

  • Бенда Калман (Benda Kálmán), историчар и академик
  • Тиса Калман (Tisza Kálmán), политичар

Владетели[уреди | уреди извор]