Калишта (Калишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калишта
археолошко наоѓалиште
Калишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калишта
Калишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917Координати: 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917
Основни податоци
Име Калишта
Место Калишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период енеолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калиштаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Калишта. Претставува населба од енеолитско време. Според кажувањата на мештаните, на просторот меѓу Струга и Калишта, во Охридското Езеро, на длабочина од 3-4 м, рибарите наидувале на колци од наколни живеалишта, а биле пронајдени и харпуни од коска и камени орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.