Калица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калица
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворМарјанска Планина
УстиеСтара Река

Калица — река меѓу Марјанска Планина и Кожуф, западно од селото Миравци и северозападно од Гевгелија. Се влева во Стара Река.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 35. ISBN 978-9989-2117-6-8.