Руски Метох

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Калитеја)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руски Метох
Καλλιθέα Χαλκιδικής
Epar Od. Paliouriou Afitou-Kallithea, vy mot Afitou.jpg
Руски Метох is located in Грција
Руски Метох
Руски Метох
Координати: 40°04′N 23°26′E / 40.067° N; 23.433° E / 40.067; 23.433Координати: 40°04′N 23°26′E / 40.067° N; 23.433° E / 40.067; 23.433
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
Заедница
 • Население779
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Руски Метох, денес наречен Калитеја (Καλλιθέα; до 1925 г. Μετόχι Ρωσσικό; подоцна Νέα Φλογιτά, Неја Флогита)[2]село во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра, првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на околу 85 километри оддалеченост од Солун. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението брои 779 жители.

Како што укажува изворното име, ова место порано било метох (посед) на рускиот Пантелејмонов манастир на Света Гора. Селото е основано во 1925 г. од грчки доселеници од Турција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μετόχιον Ρωσσικόν - Νέα Φλογιτά