Калин Камен (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калин Камен
Калин Камен - Поглед на езерото Калин Камен
Калин Камен - Поглед на езерото Калин Камен
Поглед на езерото Калин Камен
Координати 42°20′32 N°22′25
Вид вештачко
Земји во сливот Македонија


Калин Каменвештачко езеро сместено на местото на некогашното историско истоимено село и под истоимениот планински врв на Осоговските Планини.[1]

Туризам[уреди | уреди извор]

Месноста е доста посетувана од домашни туристи и локални жители на Крива Паланка, а околу самото езеро се подигнати летниковци и клупи.[2]

Месноста има потенцијал и може да поддржи туристичко-рекреативни активности, најмногу поради достапниот асфалтен пат и поставеноста на теренот, но освен викенд-куќи, не постојат објекти за сместување на организирани групи на туристи.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Група автори (2016). „Езера во Македонија“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 29. ISBN 978-9989-110-90-0.
  2. „СТУДИЈА ЗА ВАЛОРИЗАЦИЈАза предлог подрачјето за заштита „Осоговски Планини" во категоријата „заштитен предел" (PDF). Министерство за животна средина. Посетено на 17 април 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°20′32″N 22°25′18″E / 42.34222° СГШ; 22.42167° ИГД / 42.34222; 22.42167