Калелја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калелја
Calella
Општина
Поглед кон Калелја
Поглед кон Калелја
Грб на Калелја
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Шпанија Каталонија" does not existМестоположба во Каталонија
Координати: 41°36′46″N 2°39′27″E / 41.61278° СГШ; 2.65750° ИГД / 41.61278; 2.65750Координати: 41°36′46″N 2°39′27″E / 41.61278° СГШ; 2.65750° ИГД / 41.61278; 2.65750
Држава Шпанија
Авт. заедница Каталонија
ПокраинаБарселона
КумаркаМаресме
Управа
 • ГрадоначалникМонтсерат Кандини и Пуиг (CiU)
Површина
 • Вкупна8,01 км2 (309 ми2)
Надм. вис.&100000000000000050000005 м
Население (2007)
 • Вкупно18.034
 • Густина23/км2 (58/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Калелја (каталонски: Calella) — приморски град на Коста дел Маресме, 58 км североисточно од Барселона, во Каталонија, Шпанија. Се наоѓа на брегот помеѓу Сант Пол де Мар и Пинеда де Мар. Пред развојот на туризмот во 1960-тите, економската активност на градот главно била насочена на текстилот и рибарството.

Градот е препознатлив од југозапад со светилникот, кој бил изграден во 1859, и двете кули познати како „Лес Торетес“ (Les Torretes), кои се остатоци на оптички телеграф изградени во средината на XIX век.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]