Калекс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калекс Инженеринг ГмбХ
ДејностТранспорт
Основано2008
Седиште,
Клучни личности
Клаус Хирсекорн, Алекс Баумгартел
ПроизводиМотоцикли
Мреж. местоKalex Engineering

Калекс Инженеринггерманско инженерско претпријатие кое дизајнира, произведува и продава делови со високи перформанси за мотоцикли. Калекс Инженеринг е основана во 2008 година, во баварскиот град Бобинген, Германија, од Клаус Хирсекорн и Алекс Баумгартел.[1]

Историја на компанијата[уреди | уреди извор]

Името Калекс е создадено со спојување на двете први имиња на основачите на компанијата, Клаус Хирсекорн и Алекс Баумгартел.[1]

Во 2010 година, со воведувањето на новата класа Мото 2, од 600 кубни сантиметри, користејќи контролирани Хонда мотори,[2] Калекс Инженеринг започнал да го снабдува тимот на Понс рејсинг со својата шасија.[1] Штефан Брадл станал првиот возач кој стигнал до светската титула, користејќи шасија на Калекс, кога го освоил светското првенство во 2011 година во Мото 2, за тимот Вајсман Кифер Рејсинг.[3]

Калекс го освоил првенството за производители во Мото 2 за сезоната 2013, кога тимовите кои ја користеле нивната шасијата завршиле на првите четири места во првенството.[1] Во 2015 година, возачите на Калекс ги освоиле сите трки, освен една, и ги освоиле првите три места, како и девет од првите десет места во генералниот пласман. Возачите кои ја користеле шасијата на Калекс доминирале во сезоната 2016 во Мото 2, освојувајќи ги сите 18 патеки и зазамејќи ги првите девет позиции во конечниот пласман во сезоната.[4]

Следејќи ја промената во Мото 2 моторот обезбеден од страна на Триумф од 2019 година, постарите дизајни на шасии на Калекс се очекува продолжат да се користат во Британската ГП2 класификација, која ќе се одржи во рамките на британскиот Суперспорт првенство од 2018 година.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Kalex Company History“. kalex-engineering.de. Посетено на 4 June 2016.
  2. Honda Worldwide: MotoGP Retrieved 5 June 2016
  3. „Stefan Bradl career statistics“. motogp.com. Архивирано од изворникот на 2017-07-28. Посетено на 4 јуни 2016.
  4. „Kalex the bike to beat in Moto2 this year“. motogp.com. Посетено на 4 јуни 2016.
  5. British GP2 Class in BSB from 2018 Superbike, 24 November 2017. Retrieved 25 July 2018
  6. Ryde Wins At Brands Архивирано на 24 јули 2018 г. Mansfield 103.2, 23 July 2018. Пристапено на 25 јули 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]