Калајџиево - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Калајџиево
Калајџиево is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Калајџиево
Калајџиево
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Калајџиево
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошиот локалитет Калајџиево e населба и могила од римското време. Се наоѓа на 5 км југоисточно од селото Блатец, на левиот брег на Блатечка Река, на простор од 4 хектара. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, а според исказите на А. Чекани од Блатец, биле најдени метални делови од запрежна кола. Могилата е оштетена така што не можат да и се одредат димензиите.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]