Калаузлиски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калаузлиски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеКалаузлиски манастир
Други имињаМанастир „Св. Петка“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Петка
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Петка“
Личности
Место
Местово Калаузлија, Македонија Македонија
Координати41°47′19.83″N 22°19′39.38″E / 41.7888417° N; 22.3276056° E / 41.7888417; 22.3276056Координати: 41°47′19.83″N 22°19′39.38″E / 41.7888417° N; 22.3276056° E / 41.7888417; 22.3276056
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, трпезарија, свети води
Отворен за јавностда
Други информации(Карбинска парохија)

Калаузлиски манастирманастир во источниот дел на Македонија, во близина на селото Калаузлија.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една стара и една нова црква, помошни објекти и трпезарија.

Црква „Св. Петка“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Петка“ - Калаузлија.

Црквата се состои од стара и нова градба. Старата градба била изградена уште во XX век, додека новата била започната во 2001 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Карбинска парохија“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-01-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]