Каламазу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каламазу, Мичиген
Местоположба на Каламазу во Мичиген

Каламазу (англиски: Kalamazoo) е најголемиот град во југозападната страна на американската држава Мичиген. Овој град според статистиките во 2000 година, има 77 145.

Во градот е Универзитетот на Западен Мичиген.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Градот се вика Каламазу според називот на реката Каламазу.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Каламазу има 3 збратимени градови: