Калабарзон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регион IV-A
Калабарзон
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарКаламба Сити, Лагуна
Површина
 • Вкупна16,228,6 км2 (6,265,9 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно9,320,629
 • Густина570/км2 (1,500/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-40
Покраини5
Градови12
Општини131
Барангаи4.012
Конг. окрузи19
ЈазициТагалог

Калабарзон е регион на Филипините. Исто така е регистриран како Регион IV-A и регионален главен град е Каламба Сити кој се наоѓа во покраината Лагуна. Регионот е составен од 5 покраини, и тоа: Кавите, Лагуна, Батангас, Ризал, и Кезон. Името на регионот потекнива од првите букви на покраините..

Регионот е сместен во југозападниот дел на островот Лузон, јужно од Метро Манила и е втор регион по населеност.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраини Главен град Население
(2000)
Површина
([[км2]])
Густина
(на км2)
Ph seal batangas.png Батангас Батангас Сити 1.905.348 3.165,8 601,8
Ph seal cavite.png Кавите Треке Мартирес 2.063.161 1.287,6 1.602,3
Ph seal laguna.png Лагуна Санта Крус 1.965.872 1.759,7 1.117,2
Seal of Quezon Province.svg Кезон Лусена Сити 1.463.030 8.706,6 171,7
Ph seal rizal.png Ризал Пасиг Сити 1.707.143 1.308,9 1.304,3
Ph seal quezon lucena.png Лусена Сити 196.075 56,3 2.483
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли