Прејди на содржината

Какуичи Мимура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Какуичи Мимура
Лични податоци
Роден на 16 август 1931(1931-08-16)(92 г.)
Роден во Токио, Јапонија
Починал на 19 февруари 2022(2022-02-19) (возр. 90)
Позиција среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
Toho Titanium
Репрезентација
1955 Јапонија Јапонија 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Какуичи Мимура (16 август 1931 - 19 февруари 2022) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]

Какуичи Мимура бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1956.

Статистика

[уреди | уреди извор]
Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1955 4 0
Вкупно 4 0

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]