Како се калеше челикот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Како се калеше челикот  
Автор Николај Алексеевич Островски
Наслов на
оригиналот
Как закалялась сталь
Земја СССР
Јазик руски
Жанр(ови) Роман
Издадена 1936
Медиум Печатена
(Тврд и мек повез)

Како се калеше челикот (руски: Как закалялась сталь) е соцреалистички роман од писателот Николај Алексеевич Островски (1904-1936) напишан во времето на Сталин. Главен јунак во романот е Павел Корчагин.

Во СССР романот бил адаптиран за филм со наслов Павел Корчагин во 1956.

Во 2000, во Кина направена е ТВ адаптација на романот во облик на серијал, каде сите глумци биле од Украина.

Книгата е добро позната по својата обемност (број на страници).