Како овие лекари се сакаат еден со друг!

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Како овие лекари се сакаат еден со друг!“
АвторЏорџ Бернард Шо
Премиераненастапена
Изворен јазиканглиски
ТематикаЕминентни лекари се расправаат околу антисептици
Жанрсатира

Како овие доктори се сакаат еден со друг! (изворно: How These Doctors Love One Another!) ― кратка кратка претстава напишана во 1931 година од Џорџ Бернард Шо, која сатиризира спор меѓу двајца лекари за употребата на антисептици во хирургијата. Шо во своите дела редовно ја напаѓал конвенционалната медицина.

Содржина[уреди | уреди извор]

Шо воведува спор помеѓу Сер Вилијам Вотсон Чејн и Сер Алмрот Рајт. Чејн и Рајт се портретирани како се потсмеваат на мислењата на едни со други. Тој заклучува дека кога лекарот не се согласува, никој не е повреден, но „кога лекарите ќе се согласат, ние сме лице в лице со заговор на претенциозно незнаење со таа сомрдна страна на синдикализмот, која е принудена од заедничката потреба да се бори за својата егзистенција дури и до точка на кажување: „Ти ќе умреш пред да умрам од глад“.[1]

Контекст[уреди | уреди извор]

Шо го засновал својот главен лик во „<i id="mwDw">Докторската дилема</i>“ на Рајт, но подоцна влегол во судир со него околу вакцинацијата, на што Шо бил против. [2] Тој исто така се спротивставил на Рајт во врска со верувањето на Рајт дека умовите на жените се разликуваат од мажите, став што Шо го отфрлил.[3] Сепак, тука, Шо, во согласност со сопственото верување во превентивната медицина им дава многу поголема тежина на ставовите на Рајт. Рајт бил загрижен дека прекумерната употреба на антисептици ќе создаде отпорни соеви на бактерии, додека Чејн сметал дека антисептиците се апсолутно неопходни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „How These Doctors Love One Another!“. Архивирано од изворникот на 2017-03-14. Посетено на 2021-07-01.
  2. Holroyd, Michael, "Bernard Shaw and his lethally absurd doctor's dilemma", The Guardian, 13 July 2012.
  3. Peters, Sally, "Shaw's Life: A Feminist in Spite of Himself", The Cambridge Companion to George Bernard Shaw, Cambridge University Press, 1998, p.18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]