Какеџику

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фотографија на какеџику

Какеџику (јапонски јазик|掛け軸), исто така познат и како какемоно (јапонски јазик|掛け物), е вид на традиционална јапанска свитка, со стапчиња на врвот и дното, која обично се закачува на ѕидовите. Содржината на какеџику може да биде слика, калиграфиски запис или песна.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Mason, Penelope (2004). History of Japanese Art. Prentice Hall. ISBN 978-0-13-117602-7.CS1-одржување: ref=harv (link)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]