Каи Прегер

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Каи Прогер)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Каи Прегер (германски: Kai Pröger, 15 мај 1992) е германски фудбалер кој игра како десно крило [1] за Падерборн . [1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Прегер го направил своето професионално деби за Мајнц 05 II во 3. Лига на 2 август 2014, како замена во 63-тата минута за Марк Вакс во натпреварот против Фортуна Келн . [2]

Во јануари 2019, Прегер се приклучил на 2. Бундеслигата на страната на СК Падерборн 07 од четвртиот ред Рот-Вајс Есен со 2,5-годишен договор до 2021 година. [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Kai Pröger“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. конс. 24 December 2018. 
  2. „Fortuna Köln – 1. FSV Mainz 05 II 2:2 (3. Liga 2014/2015, 2. Round)“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. 2 August 2014. конс. 24 December 2018. 
  3. Paderborn holt Pröger - und alle sind zufrieden“, „kicker Online“, 14 јануари 2019. (на German)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]