Казино Есторил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Казино Есторил
Casino do Estoril
Linha de Cascais DSC 0241 (17296423451).jpg
Поглед на дворот на Казиното прикажано од плажата Тамариз
Општи податоци
ТипКазино
СтилМодерна Архитектура,Модерно
МестоКаскаи,Есторил
ГрадКаскаи
ЗемјаПортугалија
Координати38°42′25″N 9°23′51″W / 38.70694° СГШ; 9.39750° ЗГД / 38.70694; -9.39750Координати: 38°42′25″N 9°23′51″W / 38.70694° СГШ; 9.39750° ЗГД / 38.70694; -9.39750
Отворена20 век
СопственикСосиедад де Туризам и Диверзес де Макао
Проектирање и изградба
АрхитектФилипе Нобре де Фигуеиредо
Портал
http://www.casino-estoril.pt/en/

Казино Есторил ( португалски: Casino do Estoril ) е казино во португалската ривиера, во општината Каскаи, во Португалија . Денес, тоа е едно од најголемите работни казина во Европа .

Историја[уреди | уреди извор]

Постер за публицитет од раните денови од 20 век
Казино Есторил за време на ноќ

Првиот камен беше поставен на 16 јануари 1916 година од тогашниот претседател д-р Бернардино Мачадо, потфат на Фаусто Фигуеередо.[1]

За време на Втората светска војна, се сметаше дека е место за собирање на шпиони, прогонети кралеви и воени авантуристи; стана инспирација за романот Бонд 007, Казино Ројал на Иан Флеминг .[2]

Казиното премина во рацете на Хозе Теодоро дос Сантос во 1958 година.[3] Во текот на 60-тите години на минатиот век, примитивната зграда беше проширена, под раководство на Филипе Нобре де Фигуеаредо и Хозе Сегурадо, придружувана од градежниот инженер Мануел Агостињо Дуарте Гаспар, а беше украсена од Дачијано да Коста и Хозе Еспињо .[1]

По смртта на Хозе Теодоро дос Сантос во 1987 година, концесијата ја предводеше конзорциум од членови на семејството, во кој беа вдовицата (Марселина Теодоро дос Сантос), неговиот син (Хорхе Теодоро дос Сантос) и неговата ќерка (Д. Марија Емилија Теодоро) дос Сантос Телес). Со претседателството на административниот совет раководеше зетот на Сантос, д-р Мануел Хоаким Телес, ко-придружник на администрацијата на Групо Есторил-Сол. Администрацијата на Есторил-Сол ги опфаќаше и неговите деца (д-р Хозе Телес и д-р Хорхе Телес), Анрике Роза Сантос, неговата мајка (Д. Хенрикета Сантос) и неговата сестра (Д. Ана Марија Сантос). По 1987 година, мнозинскиот интерес го доби Стенли Хо и започна да го администрира Марио Асис Фереира.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Модернистичката архитектура се наоѓа во крајбрежната област Есторил, во општината Каскаис, сместена 18 км (11 милји) од југозападот на Лисабон.

Користена литература[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Rodrigues, Helena (2002), SIPA (уред.), Casino do Estoril (IPA.00014403/PT031105040105), Lisbon, Portugal: SIPA – Sistema de Informação para o Património Arquitectónico, Посетено на 19 October 2016
  2. Alternative Algarve: European Travel, The Irish Times, 8 January 2011, Посетено на 25 March 2013
  3. Machado, Alexandra (11 August 2007), „Inauguração do Casino mais antigo da Europa“, Diário de Notícias

Извори[уреди | уреди извор]

  • Monografia de Cascais, Cascais, Portugal: Câmara Municipal de Cascais, 1969
  • Pedreirinho, José Manuel (1994), Dicionário de arquitectos activos em Portugal do Séc. I à actualidade, Porto, Portugal: Edições Afrontamento

Надворешни врски[уреди | уреди извор]