Казимјерз Новак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Казимјерз Новак

Казимиерз Новак (полски: Kazimierz Nowak) (1897-1937) бил светски патник од Полска, кореспондент и фотограф, роден во Струи. По Првата Светска војна живеел во Познањ.

Од 1931 до 1936 год. патувал сам, пешки и со велоспиед низ Африка. Вкупно пропатувал околу 40 000 км [1]. Тој бил веројатно првиот човек во светот кој го постигнал тоа. За неговите патувања издадена е книга Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd („Со велосипед и пешки преку Црниот континент“). Починал во Познањ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]