Казарик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Казарик
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kavadarci Municipality.svg Кавадарци
СелоРожден
Слив
Главен изворКожуф
УстиеБлаштица
ТечениеБлаштицаЦрна РекаВардарЕгејско Море

Казарик — река во Македонија, сместена на планината Кожуф.[1]

Се наоѓа југоисточно од селото Рожден, а се влива кај него во реката Блаштица.[1]

Загадување[уреди | уреди извор]

Реката поминувајќи во близина на отворениот коп на рудникот ’Ржаново собира големи наноси земја, кои подоцна завршуваат во Блаштица, за на крај да се таложат во вештачкото езеро Тиквеш.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 35. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Студија за ревалоризација на природните вредности на заштитеното подрачје строг природен резерват „Тиквеш“. Скопје: УНДП. 2010.