Казанска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Казанска катедрала
Каза́нский кафедра́льный собо́р
Exterior de la Catedral de Kazán, San Petesburgo, Rusia, 2016 11.jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоСанкт Петербург, Русија
КоординатиКоординати: 59°56′03″ N; 30°19′28″ E / 59.9343° СГШ; 30.3245° ИГД / 59.9343; 30.3245
ПрипадностРуска православна црква

Казанската катедрала (руски : Каза́нский кафедра́льный собо́р) ) — црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија. Објектот бил изграден во 1801 година а по десет години била довршена. Нејзин архитект е Андреј Вороникин. Во црквата се наоѓа иконата на Казанската Богородица.