Казанска катедрала

Координати: 59°56′03″N 30°19′28″E / 59.9343° СГШ; 30.3245° ИГД / 59.9343; 30.3245
Од Википедија — слободната енциклопедија
Казанска катедрала
Каза́нский кафедра́льный собо́р
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоСанкт Петербург, Русија
Координати59°56′03″N 30°19′28″E / 59.9343° СГШ; 30.3245° ИГД / 59.9343; 30.3245
ПрипадностРуска православна црква

Казанската катедрала (руски : Каза́нский кафедра́льный собо́р) ) — црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија. Објектот бил изграден во 1801 година а по десет години била довршена. Нејзин архитект е Андреј Вороникин. Во црквата се наоѓа иконата на Казанската Богородица.