Кадуглиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кадуглиски јазик
Застапен воСудан
ПодрачјеКардофан
Говорници75.000 (2004)  
Јазично семејство
кадуски јазици
  • централни
    • кадуглиски јазик
Дијалекти
кадуглиски
качаски
мириски
Јазични кодови
ISO 639-3xtc

Кадуглискиот јазик или познат како качаско-кадуглиско-мириски јазиккадуски јазик кој се зборува во Судан од околу 75.000 жители. Понекогаш овој јазик се смета за група на дијалекти. Така според јазичарот Стивенсон, овие се група дијалекти и споделуваат еден ист ISO код, но Шадеберг ги смета за посебни јазици[1].

Кадуглискиот има пет различни дијалекти, и тоа: качаски, кадуглиски, дамбаски и туимаски дијалект.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schadeberg, 1989

Поврзано[уреди | уреди извор]