Прејди на содржината

Кадрије Нурмамбет

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Кадрије Нурмамбет
Податотека:Кадрије Нурмамбет nonfree size.jpg
Животописни податоци
Родено имеКадрије Нурмамбет
Роден(а)21 август 1933(1933-08-21)
Базаргиќ, Добруја, Кралство Романија (сега Добрич, Бугарија)
ПотеклоМедгидија, Констанца, Романија
Починал(а)Предлошка:Датум и возраст на смртта
Букурешт, Романија (погребан: Констанца)
ЖанровиТрадиционална народна
ЗанимањаАдвокат
ИнструментиВокали
Период на активност1950–2023
ИздавачиЕлектрокорд
СоработнициОркестарот Барбу Лаутарул, Оркестарот Флоријан Економу, Оркестарот Тони Јордаче, Оркестарот Георге Парника, Оркестарот Џорџ Марку, Оркестарот Браулетул, Радио Романија Антена Сателор, Радио Романија ти, Фаника Лука, Јонел Будиштеану, Нику Станеску, Дан Мојсеску, Григоре Киазим, Ансамбл Карадениз

Кадрије Нурмамбет била романска кримско-татарска традиционална пејачка и фолклористка која привлекла национално внимание и била позната како Славејот од Добруџа.[1][2][3][4][5]

Биографија[уреди | уреди извор]

Нурмамбет била родена на 21 август 1933 година во семејството на Пакизе и Ахмет Нурмамбет во Базаргиќ, Добруџа, во Кралството Романија (денес Добрич, Бугарија). Нејзиниот татко бил офицер во 40-от артилериски полк, 9-та дивизија Марашешти. Кога Романија и ја отстапила Јужна Добруџа на Бугарија, на почетокот на Втората светска војна, нејзиното семејство се преселило на север во Медгидија каде нејзиниот татко бил назначен за командант на гарнизон.[1]

Нурмамбет студирала право на Универзитетот во Букурешт и дипломирала во 1957 година. Таа била првата жена кримски татарски адвокат во Романија и служела во Адвокатската комора на Констанца.[1][2]

Нурмамбет уште како дете се интересирала за фолклорот и народната музика и рано се приклучила на кримските татарски и романските народни групи. Нејзиниот прв сценски настап бил во 1950 г. во романскиот Атенеум, заедно со познатите фолк пејачи Емил Гавриш, Штефан Лазареску, Лукреција Чиобану, Марија Латарецу и виртуозот на пан флејта Фаника Лука. Тие настапиле со оркестарот Барбу Лаутарул, под диригентство на Јонел Будиштеану и Нику Станеску.[1]

Во 1954 година, професорот Тибериу Александру на Националниот универзитет за музика во Букурешт ја пофалил нејзината изведба и дебитирал со нејзиниот глас на радио. Нејзиниот прв диск бил издаден во 1960 година на Електрекорд, а потоа следеле други снимки во 1963, 1974, 1980, 1982 и 1989 година.[1]

Кадрије ги научила своите први народни песни од нејзината мајка, но подоцна развила силен интерес за собирање традиционални песни. Порано патувала во селата во Добруџа барајќи луѓе кои ја спроведуваат кримската, ногајската и турската народна култура. Во 1957 била поканета за да сними над 90 традиционални татарски и турски песни за Архивата Златен звук на Институтот за етнографија и фолклор во Букурешт. Во текот на својот живот вложила големи напори да ја зачува традиционалната музика на Турците и Татарите од Романија преку предавање и советување на нивниот фолклор.[1][2]

Во 2009 година, Нурмамбет објавила студиски албум, насловен Татар и турски традиционални народни песни и снимен од Електрокорд.[4][5]

Нурмамбет починала на 31 јануари 2023 година, на 89-годишна возраст.[6]

Белешки[уреди | уреди извор]

.mw-parser-output .reflist{font-size:90%;margin-bottom:0.5em;list-style-type:decimal}.mw-parser-output .reflist .references{font-size:100%;margin-bottom:0;list-style-type:inherit}.mw-parser-output .reflist-columns-2{column-width:30em}.mw-parser-output .reflist-columns-3{column-width:25em}.mw-parser-output .reflist-columns{margin-top:0.3em}.mw-parser-output .reflist-columns ol{margin-top:0}.mw-parser-output .reflist-columns li{page-break-inside:avoid;break-inside:avoid-column}.mw-parser-output .reflist-upper-alpha{list-style-type:upper-alpha}.mw-parser-output .reflist-upper-roman{list-style-type:upper-roman}.mw-parser-output .reflist-lower-alpha{list-style-type:lower-alpha}.mw-parser-output .reflist-lower-greek{list-style-type:lower-greek}.mw-parser-output .reflist-lower-roman{list-style-type:lower-roman}

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Agi-Amet, Gemal (1999). Dicţionarul personalităţilor turco-tătare din România (романски). Constanta: Metafora. ISBN 9789739340274.
  2. 2,0 2,1 2,2 Yusuf Ismail, Gülşen. „Romanya'nın bülbül sesi: Kadriye Nurmambet“. Kalgay (Crimean Tatar). Архивирано од изворникот на 19 August 2014. Посетено на 15 August 2014.
  3. Bocai, Adina (19 October 2009). „Kadriye Nurmambet "pledează", din nou, pentru "Melodii populare tătăreşti şi turceşti" (романски). Cuget Liber. Cuget Liber. Посетено на 15 August 2014.
  4. 4,0 4,1 Bucinschi, Raluca (2012). Bibliografia Nationala Romana: Documente muzicale tiparite si audiovizuale, Anul XLIV/2011 (PDF) (романски). Bucharest: Editura Bibliotecii Nationale a Romaniei. стр. 14.
  5. 5,0 5,1 Romanian Institute for Research on National Minorities. „Lansare de CD: Kadriye Nurmambet, "Melodii populare tătăreşti şi turceşti". ispmn.gov.ro (романски). ISPMN. Посетено на 15 August 2014.
  6. „S-a stins din viață priveghetoarea cântecului popular tătăresc și turcesc, Kadriye Nurmambet (1932–2023)“. Radio România Constanta. 1 February 2023. Посетено на 2 February 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Исто така види[уреди | уреди извор]

  • Ахмет Нурмамбет
  • Емин Бекторе
  • Рефијик Кадир