Кадиица (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кадиица
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворБабуна
УстиеБрезица

Кадиица, река на планината Бабуна, североисточно од Прилеп, поминува низ селото Ореов Дол, и е десна притока на реката Брезица.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 35.