Каде одат дивите свињи

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Каде одат дивите свињи“ (хрватски: Kuda idu divlje svinje) — хрватска телевизиска серија (во десет епизоди) од 1971 година. Режисер на серијата е Иван Хетрих (Ivan Hetrich), автор на сценариото е Иво Штивичиќ, снимател е Миливој Вижинтин, а сценографијата е дело на Душко Јеричевиќ. Серијата постигнала голем успех кај публиката, а подоцна останала забележана за едно од најголемите достигнувања на хрватската телевизиска продукција.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Главните улоги во серијаат ги играат:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]