Каденца (опера)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Каденца (опера) - пасус, обично на крајот од операта, во кој пејачите изведуваат неколку импровизирани делови на вокално ефектна музика за да ги персонализираат своите ликови и да ја покажат својата виртуозност..[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]