Кабизуела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кабизуела
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаКабизуела
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно127
 • Густина6,7/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Кабизуела е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.