Кабеазас дел Вилар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кабеазас дел Вилар
Парохиска црква Сан Јуан Баутиста
Парохиска црква Сан Јуан Баутиста

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКабеазас дел Вилар
Површина
 • Вкупна110 км2 (40 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно399
 • Густина3,6/км2 (90/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кабеазас дел Вилар — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.