Кабанас (Галиција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кабанас
Concello de Cabanas
Амблем на Кабанас Concello de Cabanas
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Парохии?
Население (2005)
 • Вкупно(INE)

Кабанасопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 30.2 км2, население од 3,368 жители (2004) и густина од 111.52 /км2.