Кабанас, Галиција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кабанас
Concello de Cabanas

Грб
Situation of Cabanas within Galicia
Parroquias ?
Управа
 • Alcalde (Mayor)
Население (2005)
 • Вкупно (INE) жит.

Кабанас е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 30.2 km2, и население од 3,368 жители (2004) и густина на население од 111.52 /km2.