Културно уметнички работници

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од КУР (група))
Културно уметнички работници
Логото на КУР
Логото на КУР
Основни податоци
Познат(а) и какоКУР
ПотеклоМакедонија Скопје
Жанр(ови)Рок/панк
Години на активност1999 - сѐ уште
Мрежно местоПрофил на myspace.com
ЧленовиМирослав Тодоровски
Трајче Митрески
Марјан Китановски
Божо Вучиниќ
Владимир Стојчевски
Бојан Жунгулов
Поранешни членовиРисто Јанковски
Зоран Трпков

Културно уметнички работници (или КУР) — македонска рок/панк музичка група. Формирана е во март 1999 година, преку спојување на членови од групите Тотално опуштање, No Name Nation, Бомбашки Процес, Рок агресори и Жолтица на бродот Баунти.

Членови[уреди | уреди извор]

  • Мирослав Тодоровски - вокал
  • Трајче Митрески - гитара, вокал
  • Марјан Китановски - гитара, вокал
  • Божо Вучиниќ - гитара, вокал
  • Владимир Стојчевски - бас
  • Бојан Жунгулов - тапани

Поранешни членови[уреди | уреди извор]

  • Ристо Јанковски - Љак - тапани
  • Зоран Трпков - Агресор - вокал, гитара

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Година Име Издавачка куќа
2002 Културно уметнички работници Темплум / Маргина 55/56
2007 Amore Bene Tutti Prego

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Културно уметнички работници на MySpace

Изданија на Културно уметнички работници евидентирани од ВБУ Музички Регистар