КУД „Јахи Хасани“

Од Википедија — слободната енциклопедија

КУД „Јахи Хасани“ — културно-уметничко друштво создадено во 1974 година во селото Чегране, со цел да се негува и сочува културниот идентитет на Албанците кои живеат во Македонија, да се зачуваат традиционалните игри и песни и пренесе албанcкaта култура на младото население во државата и пошироко.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]