КК Работнички во меѓународните натпреварувања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „КК Работнички.

Европски натпреварувања[уреди | уреди извор]

Забелешка: Римските броеви го означуваат рангот на европското натпреварување

ФИБА Корач Куп 1973 (III)[уреди | уреди извор]

[1]

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Шпанија Филоматик Пикадеро 4 1 1 129 112 +17
2. Западна Германија Волфенбутел 2 1 1 112 129 -17
3. Југославија Работнички 0 0 0 0 0 0
 • Работнички првично бил избран во групата, но потоа се повлекол од натпреварувањето.

ФИБА Европски Куп на Победниците на Куповите 1975/76 (II)[уреди | уреди извор]

[2]

Групна фаза

Група А

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К Раз
1. Југославија Работнички 5 2 1 552 537 +15
2. Франција Тур 5 2 1 546 523 +23
3. Бугарија ЦСКА Софија 4 1 2 534 555 -21
4. Грција Олимпијакос 4 1 2 492 509 -17
 • Забелешка: Преку вкупниот резултат од двата меѓусебни натпревари се сметал како еден натпревар.

Резултати

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Тур Франција 189–190 Југославија Работнички 99–83 90–107
Олимпијакос Грција 168–177 Бугарија ЦСКА Софија 91–78 77–99
Работнички Југославија 201–178 Бугарија ЦСКА Софија 117–88 84–90
Тур Франција 171–154 Грција Олимпијакос 102–77 69–77
Работнички Југославија 161–170 Грција Олимпијакос 90–79 71–91
ЦСКА Софија Бугарија 179–186 Франција Тур 95–91 84–95

Полуфинале

Екипа Резултат Екипа
Чинцано Олимпија Милано Италија 90-67 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Работнички
Работнички Социјалистичка Федеративна Република Југославија 104-89 Италија Чинцано Олимпија Милано
 • Вкупен резултат Чинцано Олимпија Милано - Работнички 179:171

ФИБА Европска Лига 1993/94 (I)[уреди | уреди извор]

[3]

Прва рунда

Екипа Резултат Екипа
Годел Работнички Македонија 73-61 Унгарија Будимпешта Хонвед
Будимпешта Хонвед Унгарија 74-79 Македонија Годел Работнички
 • Вкупен резултат Годел Работнички - Будимпешта Хонвед 152:135

Шестнаестинафинале

Екипа Резултат Екипа
Годел Работнички Македонија 74-86 Франција По Ортез
По Ортез Франција 91-89 Македонија Годел Работнички
 • Вкупен резултат По Ортез - Годел Работнички 177:163

ФИБА Европски Куп 1993/94 (II)[уреди | уреди извор]

[4]

Трета рунда

Екипа Резултат Екипа
Мустанг Ден Хелдер Холандија 92-76 Македонија Годел Работнички
Годел Работнички Македонија 85-62 Холандија Мустанг Ден Хелдер
 • Вкупен резултат Годел Работнички - Мустанг Ден Хелдер 161:154

Групна фаза

Група А

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Словенија Смелт Олимпија 18 8 2 790 718 +68
2. Шпанија Таугрес Баскониа 17 7 3 865 791 +74
3. Хрватска Кроација Осигурање Сплит 17 7 3 861 788 +73
4. Швајцарија Фидефинанц Белинцона 14 4 6 699 759 -60
5. Турција Тофаш 12 2 8 841 920 -79
6. Македонија Годел Работнички 12 2 8 852 932 -80

Резултати

Дома-Гости КРО РАБ СМЕ ТАУ ТОФ ФИД
Кроација О. Сплит / 82-74 79-84 75-74 93-77 95-65
Работнички 85-91 / 66-80 102-97 109-107 92-94
Смелт Олимпија 68-76 89-77 / 86-73 87-78 77-62
Таугрес Баскониа 91-86 113-90 67-63 / 105-72 77-55
Тофаш 99-95 92-87 90-103 93-95 / 57-62
Фидефинанц Белинцона 71-89 87-70 50-53 69-73 84-76 /

ФИБА Европска Лига 1994/95 (I)[уреди | уреди извор]

[5]

Прва рунда

Екипа Резултат Екипа
Будимпешта Хонвед Унгарија 99-82 Македонија Годел Работнички
Годел Работнички Македонија 73-64 Унгарија Будимпешта Хонвед
 • Вкупен резултат Будимпешта Хонвед - Годел Работнички 163:155

ФИБА Европска Лига 1995/96 (I)[уреди | уреди извор]

[6]

Прва рунда

Екипа Резултат Екипа
Годел Работнички Македонија 65-64 Украина Будивелник
Будивелник Украина 83-69 Македонија Годел Работнички
 • Вкупен резултат Будивелник - Годел Работнички 147:134

ФИБА ЕвроКуп 1996/97 (II)[уреди | уреди извор]

[7]

Група А

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Турција Фенербахче 18 8 2 883 792 +91
2. Латвија АСК Рига 16 6 4 943 896 +47
3. Полска Нобилес Влоцлавек 16 6 4 853 864 -11
4. Словенија Ковинотехна С. Ползела 15 5 5 835 851 -16
5. Италија Скаволини Песаро 14 4 6 831 847 -16
6. Македонија Годел Работнички 11 1 9 776 871 -95

Резултати

Дома-Гости АСК КОВ НОБ РАБ СКА ФЕН
АСК Рига / 99-78 103-95 99-80 94-76 84-96
Ковинотехна С. Ползела 101-105 / 80-70 74-66 90-85 91-81
Нобилес Влоцлавек 93-92 72-63 / 82-76 93-87 69-80
Работнички 84-97 89-91 86-88 / 78-71 78-84
Скаволини Песаро 86-82 94-88 92-94 95-77 / 73-88
Фенербахче 107-88 89-79 105-97 90-61 63-72 /

ФИБА ЕвроКуп 1997/98 (II)[уреди | уреди извор]

[8]

Група А

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Шпанија Ховентут Бадалона 19 9 1 884 782 +102
2. Турција Тофаш 17 7 3 793 698 +95
3. Украина БИПА-Мода 17 7 3 731 644 +87
4. Финска Торпан Појат 15 5 5 738 735 +3
5. Литванија Жемаитијос Локиаи 12 2 8 734 854 -120
6. Македонија Годел Работнички 10 0 10 653 820 -167

Резултати

Дома-Гости БИП ЖЕМ РАБ ТОР ТОФ ХОВ
БИПА-Мода / 86-61 78-63 70-61 82-81 70-80
Жемаитијос Локиаи 61-78 / 86-70 69-79 65-87 88-89
Работнички 57-77 78-88 / 80-81 76-77 55-70
Торпан Појат 39-61 86-71 85-55 / 63-61 85-90
Тофаш 67-56 89-66 73-47 84-73 / 96-82
Ховентут Бадалона 74-73 112-79 105-72 94-86 88-78 /

ФИБА Сапорта Куп 1999/00 (II)[уреди | уреди извор]

[9]

Група Д

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Франција Расинг Париз 19 9 1 771 600 +171
2. Полска Мазовјецки Прушкув 18 8 2 760 668 +92
3. Шпанија Тау Керамика 17 7 3 808 659 +149
4. Босна и Херцеговина Босна 14 4 6 644 714 -70
5. Португалија Илиабум Клубе 11 1 9 692 855 -163
6. Македонија Годел Работнички 11 1 9 550 729 -179

Резултати

Дома-Гости БОС ИЛИ МАЗ РАБ РАС ТАУ
Босна / 84-71 66-78 59-52 43-66 60-100
Илиабум Клубе 75-79 / 61-83 67-68 98-103 68-99
Мазовјецки Прушкув 73-52 89-65 / 84-41 64-91 81-77
Работнички 51-82 68-86 64-65 / 57-70 57-73
Расинг Париз 68-52 89-59 68-51 83-43 / 78-72
Тау Керамика 80-67 93-52 83-92 70-49 61-55 /

ФИБА Корач Куп 2000/01 (III)[уреди | уреди извор]

[10]

Прва рунда

Екипа Резултат Екипа
Работнички Македонија 63-71 Босна и Херцеговина Игокеа
Игокеа Босна и Херцеговина 70-70 Македонија Работнички
 • Вкупен резултат Игокеа - Работнички 141:133

ФИБА Европа Куп на Шампиони 2002/03 - Јужна Конференција (III)[уреди | уреди извор]

[11]

Група А

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Грција Перистери 19 9 1 844 718 +126
2. Израел Хапоел Ерусалим 17 7 3 878 826 +52
3. Бугарија Јамболгаз-92 15 5 5 771 790 -19
4. Сојузна Република Југославија НИС Војводина 14 4 6 850 862 -12
5. Турција Пинар Каршијака 14 4 6 792 815 -23
6. Македонија Фершпед Работнички 11 1 9 747 871 -124

Резултати

Дома-Гости ВОЈ ЈАМ ПЕР ПИН РАБ ХАП
Војводина / 72-85 65-77 96-89 102-77 109-96
Јамболгаз 97-91 / 66-72 82-69 85-73 76-70
Перистери 101-76 93-68 / 80-68 85-72 93-82
Пинар Каршијака 66-65 78-72 74-91 / 99-91 81-85
Работнички 81-83 75-69 59-72 66-96 / 89-90
Хапоел Ерусалим 93-91 97-71 88-80 87-72 90-64 /

ФИБА Европа Куп 2003/04 - Јужна Конференција (IV)[уреди | уреди извор]

[12]

Група Б

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Турција Фенербахче 7 3 1 360 295 +65
2. Македонија Фершпед Работнички 6 2 2 277 293 -16
3. Романија Асесофт Плоешти 5 1 3 265 314 -49

Резултати

Дома-Гости АСЕ РАБ ФЕН
Асесофт Плоешти / 60-46 71-89
Работнички 75-66 / 91-87
Фенербахче 104-68 80-65 /

Четвртфинале

Екипа Резултат Екипа Победи
АПОЕЛ Кипар 93-100 Македонија Фершпед Работнички 0 - 1
Фершпед Работнички Македонија 81-77 Кипар АПОЕЛ 2 - 0

Завршен турнир

Полуфинале

Екипа Резултат Екипа
Фершпед Работнички Македонија 96-75 Кипар Керавнос

Финале

Екипа Резултат Екипа
Туборг Пилсенер Турција 80-78 Македонија Фершпед Работнички

ФИБА Европа Лига 2004/05 (III)[уреди | уреди извор]

[13]

Група A

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Турција Фенербахче Улкерспор 22 10 2 999 845 +154
2. Украина Киев 20 8 4 1.102 1.023 +79
3. Русија УНИКС Казан 19 7 5 1.046 963 +83
4. Чешка ЕЦМ Нимбурк 19 7 5 1.063 1.051 +12
5. Израел Хапоел Галил Елион 18 6 6 1.046 1.101 -55
6. Бугарија ЦСКА Софија 14 2 10 978 1.060 -82
7. Македонија Фершпед Работнички 14 2 10 922 1.113 -191

Резултати

Дома-Гости КИЕ НИМ РАБ УНИ ФЕН ХАП ЦСК
Киев / 86-87 102-73 91-89 65-96 101-87 94-71
Нимбурк 122-125 / 84-60 89-99 71-63 108-65 84-81
Работнички 62-88 102-86 / 95-99 67-79 97-109 82-81
УНИКС Казан 66-88 82-84 87-53 / 78-75 109-59 98-67
Фенербахче 76-74 92-88 109-60 75-60 / 73-68 90-61
Хапоел Галил 102-92 90-80 92-87 99-86 72-85 / 90-103
ЦСКА Софија 92-96 76-80 97-84 88-93 81-86 80-83 /

ФИБА Европа Куп 2017/18 (IV)[уреди | уреди извор]

Прва квалификациска рунда

Екипа Резултат Екипа Навод
Парма Русија 88-63 Македонија Работнички [14]
Работнички Македонија 73-95 Русија Парма [15]
 • Вкупен резултат Парма - Работнички 183:136

Балкански натпреварувања[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „БИБЛ.

Балканска лига 2008/09[уреди | уреди извор]

[16]

Група Б

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Бугарија Рилски Спортист 14 6 2 684 661 +23
2. Македонија Фершпед Работнички 13 5 3 630 609 +21
3. Бугарија Левски Софија 12 4 4 675 643 +32
4. Србија Мега Хипо Лизинг 12 4 4 654 640 +14
5. Романија Динамо Букурешт 9 1 7 563 653 −90

Резултати

Дома-Гости ДИН ЛЕВ МЕГ РАБ РИЛ
Динамо Букурешт / 69-86 67-74 66-72 88-79
Левски 102-73 / 80-81 74-83 75-73
Мега Хипо Лизинг 82-74 71-79 / 77-68 84-85
Работнички 67-51 98-88 90-89 / 87-92
Рилски Спортист 91-75 95-91 97-96 72-65 /

Четвртфинале

Екипа Резултат Екипа
Евроинс Черно Море Бугарија 78-62 Македонија Фершпед Работнички
Фершпед Работнички Македонија 81-61 Бугарија Евроинс Черно Море
 • Вкупен резултат Фершпед Работнички - Евроинс Черно Море 143:139

Завршен турнир

Полуфинале

Екипа Резултат Екипа
Фени Индустри Македонија 62-90 Македонија Фершпед Работнички

Финале

Екипа Резултат Екипа
Рилски Спортист Бугарија 84-77 Македонија Фершпед Работнички

Балканска лига 2009/10[уреди | уреди извор]

[17]

Група А

Екипа Пое Поб Пор Д.К. П.К. Раз
1. Црна Гора Ловќен 13 5 3 668 580 +88
2. Србија Металац Ваљево 13 5 3 602 566 +36
3. Бугарија Евроинс Черно Море 13 5 3 656 634 +22
4. Бугарија Рилски Спортист 12 4 4 666 621 +45
5. Македонија Работнички 9 1 7 558 749 −121
6. Романија Газ Метан Медиаш Исфрлен

Резултати

Дома-Гости ЕВР ЛОВ МЕТ РАБ РИЛ
Евроинс Черно Море / 77-71 85-73 86-76 91-90
Ловќен 90-77 / 64-54 104-50 80-83
Металац Ваљево 85-67 63-82 / 88-63 77-70
Работнички 61-96 102-108 61-80 / 80-76
Рилски Спортист 88-77 74-69 74-82 111-65 /

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c3/c3_e.htm
 2. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c2/c2_e.htm
 3. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c1/c1_e.htm
 4. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c2/c2_e.htm
 5. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c1/c1_e.htm
 6. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c1/c1_e.htm
 7. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c2/c2_e.htm
 8. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c2/c2_e.htm
 9. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c2/c2_e.htm
 10. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/c3/c3_e.htm
 11. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/FIBA_ECC/FIBA_ECC_e.htm
 12. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/FIBA_ECC/FIBA_ECC_e.htm
 13. http://www.linguasport.com/baloncesto/internacional/clubes/FIBA_EC/FIBA_EC_e.htm
 14. "BC Parmа-BC Rabotnicki 88:63". fiba.basketball. 21 септември 2017. Посетено на 15 октомври 2017.
 15. "BC Rabotnicki-BC Parmа 73:95". fiba.basketball. 27 септември 2017. Посетено на 15 октомври 2017. Unknown parameter |tab= ignored (help)
 16. http://balkanleague.net/en/schedule.php?parentmenu=5&submenu=3&submit1=Submit
 17. http://balkanleague.net/en/schedule.php?parentmenu=12&submenu=10&submit1=Submit