КК Игокеа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кошаркашки клуб Игокеа
ЛигаАБА Лига
Лига на БиХ
Основан23 јули 1973; пред 50 години (1973-07-23)
СалаСпортска сала Лакташи
Сала Капацитет3,050
МестоЛакташи, Босна и Херцеговина
Бои на клубот              
ПретседателБорис Спасојевич
ТренерДраган Бајич
Прваци7 Лига на БиХ
9 Куп на БиХ
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Кошаркашки клуб Игокеа (српски: Кошаркашки клуб Игокеа), вообичаено познат како КК Игокеа или како Игокеа m:tel поради спонзорски причини — машки професионален кошаркарски клуб со седиште во Александровац во близина на Лакташи, Република Српска, Босна и Херцеговина. Клубот игра во Јадранската лига, Босанската лига и Лигата на шампионите. Клубот е основач и акционер на Јадранската кошаркарска асоцијација.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Иако и станаа добро познати на пошироката кошаркарска јавност на територијата на поранешна Југославија пред само неколку години, кога се приклучија на регионалното натпреварување наречено Јадранска лига, Игокеа е клуб со долготрајна традиција. Неговите почетоци се на 23 јули 1973 година, кога КК Поткозарје бил основан во Александровац од група ентузијасти кои си поставиле главна цел да ја запознаат кошарката на локалната младина и да ги научат на основите. Во втората половина на 1990-тите, клубот бил преименуван во Игокеа и тогаш главниот акцент на клубот бил ставен на неговите младински категории и добил друга димензија и ги усвоил највисоките амбиции на сениорско ниво. Првиот трофеј Игокеа го освоила во 2001 година кога клубот од Александровац го освоил натпреварувањето во Босна и Херцеговина и станал шампион. Шест години подоцна, го освоил својот прв трофеј во националниот куп. Досега клубот има освоено шест шампионски титули и пет куп трофеи. Во сезоната 2010–11, Игокеа за прв пат учествувала во АБА лигата и во 2013 година стигнала до фајнл-фор турнирот на регионалната лига, обезбедувајќи си место и во Еврокупот и тогаш навлегол во најголемата меѓународна сцена.

Контроверзност во АБА лигата 2012–13[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2012–13 во АБА лигата, Управниот одбор на АБА лигата објавил дека од оваа сезона единствениот начин да се квалификувате за Европските клупски натпреварувања под УЛЕБ, ќе биде преку Јадранската лига, а не националните првенства на секоја членка на АБА. Одборот на АБА лигата, исто така, ги информирал клубовите и јавноста дека победникот од регуларниот дел од сезоната директно ќе се квалификува за Групната фаза на Евролигата во сезоната 2013-14 и дека вториот тим на АБА во Евролигата ќе биде победникот на Фајнл-фор. Доколку истиот тим победи на регуларниот дел и на фајналфорот, тогаш второпласираната екипа од регуларниот дел ќе оди во Евролигата. Третопласираната екипа од регуларниот дел ќе влезе во квалификациите за Евролигата 2013–14. Во февруари 2013 година, кога станало јасно дека Игокеа ќе го освои регуларниот дел од сезоната, Кошаркарската Евролига ја разјаснила ситуацијата со местата во Јадранската лига велејќи дека првите три тима на Фајнл-форот ќе се квалификуваат. Поради различните толкувања на двете асоцијации, Евролигата и Лига АБА преговарале за решение кое ќе се применува само за сезоната 2012-13. Конечно, двете организации се согласиле дека доколку тимот е на првите позиции по Редовната сезона ги исполни сите минимални услови за Б-лиценца, ќе се квалификува во Евролигата. Во овој случај, КК Игокеа не ги исполнувала бараните критериуми, па затоа Кошаркарската Евролига ги применила подзаконските акти на Евролигата 2012-13 со кои шампионот на фајналфорот на АБА од 2013 година и вицешампионот ќе ги заземат првите две позиции на Јадранот по овој редослед, додека следниот највисок тим од регуларниот дел од сезоната ќе ја заземе последната јадранска позиција.

2013–14 Европски клупски натпревари[уреди | уреди извор]

На 25 јуни 2013 година, Извршниот одбор на Игокеа објавил дека клубот нема да се натпреварува во квалификациските рунди за Евролигата 2013–14 бидејќи нивната домашна арена не ги исполнувала стандардите за лиценцата за Евролигата (главно поради капацитетот). Наместо тоа, клубот се натпреварувал во Еврокупот 2013-14.[2]

Домашна арена[уреди | уреди извор]

Игокеа своите домашни натпревари ги игра во спортската сала Лакташи (српски Хала спортова у Лакташима). Салата се наоѓа во Лакташи. Малата сала има капацитет од 3.050 седишта.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Натпреварување Број Година
Државно првенство - 7
Првенство на БиХ Победник 7 2000/01, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2019/20.
Втор 5 2007/08, 2008/09, 2010/11, 2011/12, 2017/18.
Национални куп — 9
Куп на БиХ Победник 9 2006/07, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2020/21, 2021/22.
Финалист 4 2000/01, 2011/12, 2013/14, 2019/20.
Такмичења Републике Српске
Првенство на Република Српска Победник 2 1999/00, 2000/01.
Куп на Република Српска Победник 11 1999/00, 2000/01, 2007/08, 2009/10, 2010/2011, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2020/21.
Континентална такмичења
ФИБА Регионален челинџ куп Победник 0 /
Финалист 1 2002/03.
Регионална такмичења
Јадранска лига Победник 0 /
Втор 0 /

Резултати во претходните сезони[уреди | уреди извор]

Сезона Првенство на БиХ Куп на БиХ Регионални натпреварувања Европски натпреварувања
2011/12. Втор Финалист
2012/13. Победник Победник Јадранска лига — Полуфинале
2013/14. Победник Финалист Јадранска лига — 6. место Еврокуп — Прва групна фаза
2014/15. Победник Победник Јадранска лига — 12. место
2015/16. Победник Победник Јадранска лига — 9. место
2016/17. Победник Победник Јадранска лига — 5. место
2017/18. Втор Победник Јадранска лига — 10. место
2018/19. Победник Јадранска лига — 8. место
2019/20. Победник Финалист Јадранска лига (прекинато)
2020/21. Победник Јадранска лига — Полуфинале ФИБА Лига шампиона — Втора групна фаза
2021/22. Победник Јадранска лига ФИБА Лига шампиона — Плеј-ин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. j.t.d, ABA liga. „Company info : ABA League“. ABA Liga (англиски). Посетено на 2022-04-25.
  2. PRAŠTALO, Dušan (2013-06-25). „Igokea odustala od Evrolige“. Nezavisne novine (српски). Посетено на 2022-04-25.