Прејди на содржината

КК Аполо Патра

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Аполон Патра
ЛигаПрва лига Грција
Основан1947.
МестоПатра, Грција
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Аполон Патра (грчки: Απόλλων Πατρών) е грчки кошаркарски клуб од Патра. Моментално се натпреваруваат во Првата лига на Грција.

Историја[уреди | уреди извор]

Спортскиот клуб Аполон Патра бил основан во 1926 година, а кошаркарскиот клуб 1947 година. Првиот настап во Првата лига го имале во сезоната 1971/72. Најголемиот успех го постигнале во 1997 година со пласманот во финалето на Купот на Грција каде биле поразени од Олимпијакос. Истиот резултат го постигнале и во 2015 година, каде во финалето Панатинаикос бил подобар.

Успеси[уреди | уреди извор]

  • Куп на Грција
    • Финалист (2): 1997, 2015 година

Повеќе познати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]