Калабарзон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од КАЛАБАРЗОН)
Прејди на: содржини, барај
Регион IV-A
Калабарзон
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група {{{island_group}}}
Админ. центар Каламба Сити, Лагуна
Површина
 • Вкупна 16,228.6 км2
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно 9,320,629
 • Густина 570/км2
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-40
Покраини 5
Градови 12
Општини 131
Барангаи 4.012
Конг. окрузи 19
Јазици Тагалог

Калабарзон е регион на Филипините. Исто така е регистриран како Регион IV-A и регионален главен град е Каламба Сити кој се наоѓа во провинцијата Лагуна. Регионот е составен од 5 провинции, и тоа: Кавите, Лагуна, Батангас, Ризал, и Кезон. Името на регионот потекнива од првите букви на провинциите..

Регионот е лоциран во југозападниот дел на островот Лузон, јужно од Метро Манила и е втор регион по населеност.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Провинции Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Ph seal batangas.png Батангас Батангас Сити 1.905.348 3.165,8 601,8
Ph seal cavite.png Кавите Треке Мартирес 2.063.161 1.287,6 1.602,3
Ph seal laguna.png Лагуна Санта Круз 1.965.872 1.759,7 1.117,2
Ph seal quezon.png Кезон Лусена Сити 1.463.030 8.706,6 171,7
Ph seal rizal.png Ризал Пасиг Сити 1.707.143 1.308,9 1.304,3
Ph seal quezon lucena.png Лусена Сити 196.075 56,3 2.483
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли