КАЛАБАРЗОН

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Регион IV-A
Калабарзон
Карта на Филипините со локација на Регион IV-AКалабарзон
Регионален центар Каламба Сити, Лагуна
Население 9.320.629
– Густина 574,3 на km²
Површина 16.228,6 km²
Адмн. поделба
Провинции 5
Градови 12
Општини 131
Барангаи 4.012
Конг. дистрикти 19
Јазици Тагалог

Калабарзон е регион на Филипините. Исто така е регистриран како Регион IV-A и регионален главен град е Каламба Сити кој се наоѓа во провинцијата Лагуна. Регионот е составен од 5 провинции, и тоа: Кавите, Лагуна, Батангас, Ризал, и Кезон. Името на регионот потекнива од првите букви на провинциите..

Регионот е лоциран во југозападниот дел на островот Лузон, јужно од Метро Манила и е втор регион по населеност.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Провинции Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Ph seal batangas.png Батангас Батангас Сити 1.905.348 3.165,8 601,8
Ph seal cavite.png Кавите Треке Мартирес 2.063.161 1.287,6 1.602,3
Ph seal laguna.png Лагуна Санта Круз 1.965.872 1.759,7 1.117,2
Ph seal quezon.png Кезон Лусена Сити 1.463.030 8.706,6 171,7
Ph seal rizal.png Ризал Пасиг Сити 1.707.143 1.308,9 1.304,3
Ph seal quezon lucena.png Лусена Сити 196.075 56,3 2.483


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли