Иљја Муромец и разбојникот Славеј (цртан филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иљја Муромец и разбојникот Славеј — руски цртан филм, третиот во серија анимирани филмови за тројцата руски јунаци. Премиерата во киносалите се одржала на 27 декември 2007 година.[1] Во 2008 година бил објавен на дигитален видеодиск од концерните Сојуз и Мега-Видео. Во септември истата година, била издадена истоимената игра од „1Ц“. Неговата телевизиска премиера се одржала на 4 ноември 2008 година на Канал Еден.[2] Од јануари 2011 година, цртаниот филм е лиценциран на ДВД од Мистеријата на звукот.

Заплет[уреди | уреди извор]

Во Русија се појавува Разбојникот Славеј, кој има многу гласен свиреж, со кој може да ги сруши луѓето. Заедно со својата банда, тој ограбува мирни села. За време на друг напад на едно од селата, Славејот е фатен и затворен од младиот херој Иљја Муромец, но Принцот од Киев го ослободува затвореникот за 100 монети. Револтиран од ова, Иљја поднесува оставка, а принцот бара Иљја да му го остави својот сакан коњ Бурушка. Иљја се покорува, но му ветува на Бурушка дека ќе се врати и ќе го откупи.

Наскоро Славејот Разбојник се враќа и ја краде ризницата на принцот и Бурушка. Принцот, по совет на болјарот Антипа, решава да му каже на Иљја само за загубата на Бурушка, надевајќи се дека, спасувајќи го коњот, Иљја истовремено ќе му ја врати ризницата. Принцот го убедува Иљја да го земе со себе. Заедно со нив, младата хроничарка Алјонушка сака да оди на поход, таа сака да напише приказна за Иљја, но тој одбива да ја земе со себе. Како и да е, Алјонушка сè уште оди по стапките на Иљја и Принцот. Бандата на Славејот ја заробува Алјонушка и ја врзува за дрво. Во шумата, Иљја и Принцот престојуваат ноќта, а утрото принцот открива дека разбојниците на Славејот го заробиле и го врзале и него за дрво.

Иљја ги онеспособува разбојниците и ги спасува Принцот и Алјонушка. Еден од разбојниците кажува дека Славејот со украдениот коњ и ризницата побегнал во Цариград. Слушајќи за ризницата, Иљја сфаќа дека Принцот сакал да го искористи за лични цели и заминува сам. Принцот не сакал ни да размислува за него. Принцот и Алјонушка прават свој пат кон Цариград, каде што Принцот сака да побара помош од византискиот цар Василеј. Во меѓувреме, Славејот, на пат кон Цариград,го губи Бурушка на коцка со еден прекуокеански трговец. Славејот открива дека Бурушка ги изел сите пари од ризницата, по што скокнал во морето и испливал далеку.

Славејот тргнува по Бурушка, но трговецот го спречува, велејќи му дека тоа е негов коњ сега . Тогаш Славејот го разнесува и тргнува во потрага по Бурушка. Откако стигнува до Цариград, го бара и Иљја. Бурушка, доаѓа на викањето на Иљја, минува низ градината на Василеј. Гледајќи како Бурушка испушта злато од устата, Василеј помислил, ова е волшебен коњ и наредил да го фатат.

Василеј го бара коњот Бурушка летајќи со балон. Кога ќе го најде, ги наоѓа и Иљја Муромец и Славејот Разбојник, кои исто така се обидуваат да го најдат коњот. Царот ги става на списокот со цел да се ослободи од конкурентите. Војниците на Царот го фаќаат Бурушка, но Славејот со својот свиреж почнува да ги крева во воздухот. Никој не можел да му пријде на Славејот, но една полуглува старица, на која свирежот немал никакво влијание, сепак се приближила и потсетувајќи го на поговорката „Не свиркај, нема да има пари“ бара тој да застане. Но, Славејот не и обрнува внимание. Потоа старицата со стап му го крши забот на Славејот, поради што тој не може повеќе да свирка, а војниците го апсат.

Во меѓувреме, Принцот и Алјонушка гледаат чопор слонови, и Принцот одлучува да си оди, подлегнувајќи на убедувањето на гоначот. Сепак, Алјонушка, сфаќајќи дека станува збор за измама, одбива и останува сама, но наскоро нејзе ја зема локален трговец со робови (сличен на Елвис Пресли), кој ѝ ветува на Алјонушка дека ќе ја однесе кај Иљја. Наместо тоа, тој ја носи кај Василеј како заложница.

Во меѓувреме, Принцот јава на слон и сфаќа дека гоначот го измамил многу и патувањето не е бесплатно. Тој го краде слонот и случајно го забележува Иљја, кој го спасува Принцот, а потоа го брка суровиот гонач. Сепак, тој наскоро го наоѓа Иљја со неговата банда. Херојот се сеќава дека тој не ја допрел долго време својата родна земја , поради што неговата сила ослабува, разбојниците го заробуваат и го фрлаат во јама. Принцот трча кон палатата на Василеј, но нмо да влезе. Кога принцот се обидувал да се пробие, него го затвориле во затвор.

Слонот е извлечен од јамата од страна на Иљја, наоѓајќи ја потковицата на Бурушка. Одејќи по неговата родна земја си ја вратил силата и откако го ослободил слонот од оковите, си заминал. Тој стигнува до палатата и се обидува да открие каде е неговиот придружник. Сепак, чуварите го препознаваат како оној што се обидел да го фати царскиот коњ и се обидува да го зграби. Но, Иљја ги победува своите соперници и открива каде е Принцот. Потоа, возејќи се на слон, упаднал во затворот и го спасил Принцот, по што се вратил во палатата, каде што во ова време Василеј го зема златото што Бурушка го проголтал.

Сепак, наскоро златото завршува, а Василеј почнува да го испитува Славеј зошто коњот престанал да исфрла злато. Тој лаже за фактот дека Иљја го ограбил и го скрил целото злато во неговиот коњ Бурушка. Василеј дознава дека Русите го уништиле затворот и собрал војска да маршира кон Киев. Се нашле пред палатата, јавајќи слон, Иљја и принцот ја поразиле целата царска војска.

Алјонушка веднаш бега од палатата, јавајќи на Бурушка, Иљја се радува што пак го гледа. Сепак, Василеј во очај бара помош од уапсениот Славеј и тој бара услуга од стоматолошки мајстор, кој вметнува златен забен имплант на местото на изгубениот заб за да може повторно да свирка. Славејот започнува гласно да му свирка на Иљја, но во тој момент повторно се појавува суеверната баба со стап, таа повторно му го крши забот на разбојникот.

Принцот веднаш го напаѓа и бара да ја врати ризницата, заканувајќи се дека ќе му се одмазди. Малку подоцна Василеј го препознава Принцот и радосно се среќава со него враќајќи му ја ризницата. Заедно со Бурушка, слонот и ризницата, Иљја, Принцот и Алјонушка се враќаат во Киев, каде што ги пречекува целиот народ а Иљја и Алјонушка се вљубуваат еден во друг. Во меѓувреме, Принцот се восхитува на хрониката, која ја напишала Алјонушка, но наредил да се направат „исправки“ на истата.

Продуцент Владимир Торопчин
Напишано од Александар Бојарски
глуми Максим Свешникова
Дизајнери на производство Олег Маркелов
Композитор Валентин Васенков
Инженер за звук Владимир Голунин
Уредник на филмот Сергеј Глезин
Уредник Валери Федорович
Табла за приказни Владимир Торопчин, Константин Феоктистов
Ликови Светлана Варфоломеева, Марина Микеева, Олег Маркелов
Лидер на групата за распоред Марина Микеева
Артисти за распоред Марина Микеева, Екатерина Салабај, Јулија Бајгулова, Артјом Мјасников, Светлана Мардаголимова
Оловни аниматори Олга Казанова, Александра Шоха, Екатерина Салабај, Елена Кокулина
Аниматори Александра Агринскаја, Ана Миронова, Максим Бадмаев, Светлана Осипова, Јулија Бајгулова, Ирина Панфилова, Евгенија Барбакова, Алексеј Пичужин, Валери Белов, Олег Пожидаев, Екатерина Берман, Виктор Полуектов, Александар Вожеников, Ана Попкој, Михајл Гавје, Пхајлеј Гавје, Гахајл Гавје, Гајхајл Гавје, Гајхајл Гавје Маја Рааб, Јуриј Григориев, Андреј Рахманов, Василиј Громов, Татјана Румјанцева, Александар Гушчин, Екатерина Рјабкова, Алина Дворкина, Лидија Савина, Ана Евмененко, Љубов Савченко, Алина Зангиева, Екатерина Салабај, Евгени Дјаговаева, Елгеј Савелаве, Пајалина Ејаловаева, Елегеј Салајване Елена Суслопарова, Елена Коваленко, Татјана Тавруева, Вера Коробкина, Антон Тапан, Албина Кунцевиќ, Елена Терлецкаја, Елена Лебедева, Јулија Tрофимова, Људмила Левко, Константин Феоктистов, Олег Леонов, Надежда, Чермощенцева Наталија Ликсакова, Екатерина Лјах, Светлана Шилина, Екатерина Максимова, Александра Шоха, Олга Медвехова, Татјана Шубина, Александар Јакволев
Изведувачи на песни Максим Кошеваров и Станислав Дмитриев - Зад шумите, зад планините; Сергеј Бердишев; Михаил Круглов; Владимир Феyaауер

Награди[уреди | уреди извор]

Филмот „Иљја Муромец и Славејот-Разбојник“ добил награди на фестивалите:[3]

  • 2008 година - Фестивал „Јарослав Киномасленица“ - Награда „Бронзена мечка“ за режисерско деби во анимација (Владимир Торопчин)
  • 2008 година - 24-ти Меѓународен московски филмски фестивал за деца и млади - Награда на Претседателот на Московскиот меѓународен филмски фестивал за деца и младинци Армен Медведев
  • 2009 година - X Балкански фестивал на филмови и телевизиски програми за деца и млади „Арт амфора“ - Награда на меѓународното жири на фестивалот во категоријата „Анимација“.

Компјутерска игра[уреди | уреди извор]

Врз основа на цртаниот филм, PIPE Studio создале истоимена авантуристичка компјутерска игра, објавена на 28 декември 2007 година од 1C.[4]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Иљја Муромец и Славејот Разбојник. - М: Егмонт, 2008. — 80 с. — (Кино-класика). — ISBN 978-5-9539-2587-7, 978-5-9539-2586-0.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сразу два российских полнометражных мультфильма выходят...“. Аниматор.ру. Посетено на 2018-04-24.
  2. „Телепрограмма на вторник, 4 ноября 2008 года“. Первый канал. Посетено на 2019-09-22.
  3. CTB Film Company. „Илья Муромец и Соловей-Разбойник“ (руски). Кинокомпания СТВ. Посетено на 2019-09-22.
  4. Женя Егорова (2008-02-13). „Илья Муромец и Соловей Разбойник“. Absolute Games. Посетено на 2018-04-24.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]