Ијан Ренкин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ијан Ренкин
Ијан Ренкин во август 2007
Роден/аИјан Џејмс Ренкин
28 април 1960(1960-04-28)(63 г.)
Карденден, Фајф, Шкотска
ПсевдонимЏек Харви
Занимањероманописец
ПрестојувалиштеЕдинбург
НационалностШкот
Период1984–денес
Жанркриминалистичка фикција
Значајни деларомани со Џон Ребус, Малком Фокс
Сопруг/аМиринда Харви (в. 1986)
Деца2
мрежно место
ianrankin.net

Ијан Џејмс Ранкин (англиски: Ian James Rankin, 28 април 1960) е шкотски писател, кој кај светската и шкотската книжевна јавност е познат по криминалистичките/ детективските романи со Инспектор Ребус.

Живот[уреди | уреди извор]

Ренкин е роден во Карденден, Шкотска. Неговиот татко поседувал продавница за зеленчук и овошје, додека пак неговата мајка работела во училишна менза.[2] Тој го започнал образованието во училиштето Бет, во Коденбет. Кога тој се одлучил да учи книжевност на фактултет неговите родители биле шокирани, бидејќи тие очекувале тој да се запише на трговија.[2] Тој бил поддржан од неговиот наставник по англиски јазик, и така дипломирал во 1982 глдина во Едунбуршкиот универзитет.[3] Тој предавал на универзитетот. Живеел во Тотенхем во Лондон четири години, потоа во рурална средина во Франција шесѕ години, кога ја развивал неговата писателска кариера.[4] Пред да стане целосно посветен на пишувањето, работел голем број други неквалификувани и квалификувани работи.[2][5][6]

Живее во Единбург со неговата сопруга Миранда, со која се венчал во 1986 година. Тие имаат два сина, Џон и Кристофер.[7]

До денес има објавени 25 романи, две збирки кратки раскази, една новела и еден реалистичен роман..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Ian Rankin". Desert Island Discs. Retrieved on 18 January 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 Sturgis, India (26 December 2015). „If I Could See Me Now... What Your Younger Self Would Make of you Today – Ian Rankin“. The Daily Telegraph (Weekend supplement).
  3. „Ian Rankin 1960- Biography“. BBC Two; Writing Scotland. September 2004. Посетено на 27 December 2015.
  4. Rankin, I. (1998) Tooth & Nail. London: Orion. p. vii.
  5. "Profile: Ian Rankin", January Magazine
  6. "Ian Rankin" Архивирано на 2 март 2011 г., Bookslut, April 2005.
  7. Williams-Akoto, Tessa (5 October 2005). „My Home: Ian Rankin, crime writer“. The Independent. Посетено на 29 November 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]