Прејди на содржината

Иштван Пизонт

Од Википедија — слободната енциклопедија
István Pisont Унгарски фудбалер на погребот на Берталан Бицкеи

Иштван Писонт (роден на 16 мај 1970 година) бил унгарски поранешен репрезентативен фудбалер и менаџер. Тој е селектор на унгарската репрезентација до 17 години.[1] Тој бил актуелен менаџер на ФК Будимпешта Хонвед .

Својата професионална кариера Писонт ја започнал во Унгарската лига во Будимпешта Хонвед ФК . По неколку години поминати со тимот од Будимпешта, тој решил да се пресели во Белгиската лига каде што потпишал за Р. Шарлроа СЦ во сезоната 1994-1995. Откако поминал една сезона во Белгија, тој се преселил во Израел каде играл за Беитар Ерусалим ФК во сезоната 1995-1996.

Во сезоната 1995-1996, Писонт решил да се приклучи на израелскиот тим Беитар Ерусалим каде што постигнал 6 гола во првата сезона.[2] Во сезоната 1996–97, тој постигнал 5 гола за Беитар Ерусалим[3] и во сезоната 1997–98, го подобрил својот учинок постигнувајќи 15 гола.[4]

За сезоната 1998-1999 му било понудено место во тимот на Ајнтрахт Франкфурт.[5]

Сепак, по само една година, тој се вратил во Израел каде овој пат играл за Хапоел Тел Авив од сезоната 1999–2000 до сезоната 2001–02. Во 2002 година, Писонт бил ѕвезда на тимот на Хапоел Тел Авив кој бил првиот израелски тим што стигнал до четвртфиналето на Купот на УЕФА.[6]

Во 2003 година, тој ја напуштил Бнеи Јехуда за да се приклучи на МТК Унгарија ФК на слободен трансфер за една година.

Неговиот последен натпревар бил на 21 април 2004 година против ДВСЦ.[7]

Меѓународна кариера

[уреди | уреди извор]

Писонт одиграл 31 натпревар за Унгарија помеѓу 1991 и 1999 година[8] и постигнал еден гол, против Азербејџан во 1998 година.[9]

Менаџерска кариера

[уреди | уреди извор]

На 19 март 2020 година тој бил назначен за привремен менаџер на ФК Будимпешта Хонвед до крајот на сезоната. Тој го заменил Џузепе Санино, го освои Маѓар Купа (Куп на Унгарија).[10] Повторно бил назначен за привремен менаџер на крајот на истата година за девет натпревари и останал да работи за клубот по завршувањето на неговиот втор период како менаџер на првиот тим.[11]

Почести за кариера

[уреди | уреди извор]

Хонвед

Беитар Ерусалим

 • Израелско првенство : 1996-97, 1997-98
 • Тото Куп Ал : 1997-98

Хапоел Тел Авив

 • Израелско првенство : 1999-2000 година
 • Државен куп на Израел : 1999-2000 година
 • Тото Куп Ал : 2001-02

Хонвед

 • Маѓар Купа 2019–2020

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
 • István Pisont at National-Football-Teams.com
 1. Pisont gólt lőne a braziloknak (Pisont would score a goal to the Brazilian team) (унгарски). futball-adattár.hu. Посетено на 25 January 2010.
 2. Israel 1995/1996. rsssf.com. Посетено на 25 January 2010.
 3. Israel 1996/1997. rsssf.com. Посетено на 25 January 2010.
 4. Israel 1997/1998. rsssf.com. Посетено на 25 January 2010.
 5. Istvan Pisont (германски). Eintracht Frankfurt. Архивирано од изворникот на 29 September 2011. Посетено на 25 January 2010.
 6. UEFA.com (2002-03-01). „Hero's welcome for Tel-Aviv“. UEFA.com (англиски). Посетено на 2020-12-15.
 7. Pisont István (унгарски). futball-adattár.hu. Архивирано од изворникот на 21 July 2011. Посетено на 25 January 2010.
 8. „Magyarvalogatott.hu › A magyar labdarúgó válogatott statisztikái“. magyarvalogatott.hu. Посетено на 2021-09-30.
 9. „Magyarvalogatott.hu › Azerbajdzsán - Magyarország 0:4 › 1998. október 10., Baku › A magyar labdarúgó válogatott statisztikái“. magyarvalogatott.hu. Посетено на 2021-09-30.
 10. Magyarfutball.hu. „Budapest Honvéd FC - Mezőkövesd Zsóry FC 2 : 1, 2020.06.03. (képek, adatok) • Magyar Kupa 2019-2020, döntő • Magyarfutball.hu“. www.magyarfutball.hu (унгарски). Посетено на 2021-09-30.
 11. „Távozik Pisont István“. honvedfc.hu (унгарски). Посетено на 2021-09-30.