Ишпуини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ишпуини
Крал на Урарту
Владеењеоколу 828–810 година п.н.е.
ПретходникСардури I
НаследникМенуа
ДецаМенуа
ТаткоСардури I
МајкаАраранса
Урарту за време на владеењето на Ишпуини.

Ишпуини (исто така Ишпуинис) (владеел: 828-810 година п.н.е.) — третиот познат крал на Урарту. Тој го наследил неговиот татко, Сардури I, кој го префрлил капиталот во Тушпа (Ван). Ишпуини го освои манејскиот град Мусасир и го претвори во верски центар на империјата. Главниот храм за војната богот на војната Халди беше во Мусасир.[1] Ишпуини и негоата империја биле нападнати од страна на асирскиот крал Шамши-Адад V. Ишпуини се борел и го поразил Шамши-Адад.

Тој го проширил царството главно кон југ и исток, но многу малку кон север и запад.[2] Ишпуини беше толку убеден во неговата моќ што тој почна да користи имиња што укажувале на неговата вечна слава, вклучувајќи ги "Крал на земјата на Наирите", "Славниот крал" и "Цар на вселената".[3][1]

Ишпуини беше наследен од неговиот син Менуа.[1][4][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Пиотровский Б. Б. 1959.
  2. Чарльз Берни, Дэвид Лэнг 2016.
  3. Меликишвили Г. А. 1960, Надписи Ишпуини и Менуа. 19.
  4. Меликишвили Г. А. 1960, Надписи Ишпуини, сына Сардури. 18.
  5. Дьяконов И. М. 1951, Письмо Саргона II к богу Ашшуру с описанием похода против Урарту 714 г. до н. э..

Извори[уреди | уреди извор]

  • Берни Ч., Лэнг Д. М. (2016). Древний Кавказ. От доисторических поселений Анатолии до христианских царств раннего Средневековья. М: ЗАО Центрполиграф. стр. 383. ISBN 978-5-9524-5198-8.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)