Ита Евер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ита Евер
Податотека:Caption=Ита Евер во 1993
Роден(а)Илза Евер
1 април 1931(1931-04-01)(93 г.)
Паиде, Естонија
Националностестонка
Занимањеглумица

Ита Евер (родена Илзе Евер, 1 април 1931, Паиде - 9 август 2023[1]) — естонска филмска, радио, театарска и телевизиска глумица. Таа е широко ценета како Голема стара дама на естонскиот театар.

Таа ја започнала својата кариера во 1953 година како сценска глумица и се појавила во бројни естонски и руски филмски продукции. Таа претходно била мажена за естонскиот глумец Еино Баскин и е мајка на режисерот и глумец Роман Баскин.[2]

Во 1983 година, таа глумела како Мис Марпл во Тајана „Чјорних дроздов“, филмска адаптација на руски јазик на романот на Агата Кристи, Pеб полн со 'рж.[3]

Таа се појавила во сценски и филмски продукции засновани на делата на: Оскар Лутс, А.Х. Тамсар, Матс Траат, Агата Кристи, Николај Гогољ, Вилијам Шекспир, Џон Штајнбек, Хенрик Ибсен и Антон Чехов.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://news.err.ee/1609057061/estonian-actress-ita-ever-dies
  2. Filmi Arhiiv: Ita Ever 80 Архивирано на 4 март 2016 г. accessed 1 April 2015
  3. PBS Mystery website, pbs.org; accessed 30 March 2015.
  4. Profile, draamateater.ee; accessed 30 March 2015.[мртва врска] [dead link]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • Килуметс, Маргит. Поддржувања на Ета Евер Елу . Ајакирјаде Кирјастус (2006);ISBN 9949-427-26-6