Италијанска црква (Букурешт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италијанска црква
Biserica Italiană
2006 0528BisericaItaliana0248.JPG
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°26′23″ N; 26°06′02″ E / 44.43965° СГШ; 26.10068° ИГД / 44.43965; 26.10068
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Италијанската црква (романски:Biserica Italiană) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија[1]. Објектот бил изграден во 1930 година од страна на римокатоличката црква.

Наводи[уреди | уреди извор]