Италијанска црква (Букурешт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италијанска црква
Biserica Italiană
2006 0528BisericaItaliana0248.JPG
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°26′23″ N; 26°06′02″ E / 44.43965° N; 26.10068° E / 44.43965; 26.10068
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Италијанската црква (романски:Biserica Italiană) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија. Објектот бил изграден во 1930 година од страна на римокатоличката црква.