Прејди на содржината

Италијанска рагби-репрезентација

Од Википедија — слободната енциклопедија

Италијанскиот национален рагби сојуз (италијански :Squadra nazionale italiana di rugby) ја претставува Италија во машката меѓународна рагби унија. Тимот е познат како gli Azzurri (светло-сините). Савојската сина е вообичаена боја на националните тимови кои ја претставуваат Италија, бидејќи е традиционалната боја на кралската куќа Савој која владеела над Кралството Италија од 1860 до 1946 година.

Италија игра меѓународно рагби од 1929 година и со децении важела за еден од најдобрите европски тимови надвор од шампионатот на пет нации. Од 2000 година, Италија се натпреварувала секоја година на шампионатот на шест нации со Англија, Франција, Ирска, Шкотска и Велс . Во 2013 година тие биле носители на трофејот Џузепе Гарибалди кој се игра секоја година помеѓу Италија и Франција. Италија е рангирана на 14-тото место во светот според МОЗР од 18 јули 2022 година.

Италијанскиот рагби станал познат во 2000 година кога бил додаден во Петте нации, создавајќи ги Шест нации. Првично, по неколку тешки порази, тимот се зголемил во конкурентноста, забележувајќи го четвртото место во 2007 и 2013 година, а едностраните порази станале поретки. „Аѕурите“ покажаа респектабилни резултати кога играле дома во раните 2010-ти: ја совладале Франција со 22–21 во Шест нации 2011 година; и за време на Шест нации 2013 година, тие повторно ја победиле Франција со 23–18,[1] исто така, победувајќи ја Ирска со 22–15.[2] До 19 март 2022 година, Италија немала добиено натпревар од шест нации откако ја победи Шкотска во 2015 година. Сепак, на 19 март, Едоардо Падовани постигнал обид во последен момент против Велс, за да и ја донесе на Италија првата победа во 36 натпревари, како и првата победа на гости против Велс и третата победа на гостински терен на турнирот.

Италија се натпреваруваше на секое Светско првенство во рагби од првиот турнир во 1987 година, каде што Италија го играла првиот натпревар против Нов Зеланд, но допрва треба да напредува надвор од првото коло. Тимот има развиено репутација дека е постојан среден играч на турнирот. Резултатите на Италија од почетокот на новата формула во групната фаза во 2003 година постојано ја следат шемата од две победи против тимовите од Ниво 2 и два порази против оние од Ниво 1 (иако во 2019 година, натпреварот против Нов Зеланд бил откажан поради тајфунот Хагибис). Актуелен селектор е Киеран Кроули, а капитен моментално е Микеле Ламаро.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Рана историја: 1911–34[уреди | уреди извор]

Првиот натпревар одигран од Италијанец XV бил во 1911 година помеѓу американските Миланези и Воирон од Франција. На 25 јули истата година бил формиран „Комитетот за пропаганда“ кој во 1928 година стана Federazione Italiana Rugby (FIR) (Италијанска рагби федерација).

Во мај 1929 година, Италија го одигра својот прв репрезентативен пораз со 0-9 против Шпанија во Барселона. Во 1934 година, Италија била една од основачите на ФИРА, денешна рагби Европа ; другите беа Франција, Шпанија, Белгија, Португалија, Каталонија, Романија, Холандија и Германија.[4]

1945–85[уреди | уреди извор]

Втората светска војна значеше пауза за италијанскиот рагби сојуз, како што тоа било случај во другите нации што играат рагби. По војната, имаше желба да се врати во нормала и италијанскиот рагби сојуз влезе во нова димензија благодарение на помошта на сојузничките трупи во Италија.

Составот на италијанскиот национален тим за рагби против Франција, 1975 година

Во 1970-тите и 1980-тите рагби сојузот постигна огромен напредок благодарение на одличните странски играчи (Џон Кирван, Наас Бота, Дејвид Кампезе, Мајкл Линаг) и тренерите (Џулиен Саби, Рој Биш, Гринвуд, Нели Смит ) во италијанското првенство. Дури и странски тренери беа и продолжуваат да се избираат за националниот тим, како Бертранд Фуркад и Жорж Косте. Во 1973 година, националниот тим отиде на турнеја низ Јужна Африка, чиј тренер бил поранешниот реквизит на Спрингбок, Амос Ду Плуи. Следуваа турнеи низ Англија и Шкотска, како и натпревари против Австралија и Нов Зеланд, мајсторите на нивното време. Во 1978 година, Италија првпат играла со Аргентина на Ровиго, победувајќи со 19-6.

1986–99[уреди | уреди извор]

Од средината на 1980-тите, Италија ја следела амбицијата да игра во проширено првенство на пет нации . Постојаната победа против нациите кои сега играат на Европскиот куп на нации (Романија, Шпанија, Грузија итн.) и добрите резултати против големите нации како Франција, Шкотска, Велс и Ирска значеше дека често се зборуваше за силни кандидати.[5]

Во 1986 година, Италија била домаќин на репрезентацијата на Англија XV во Рим, ремизирајќи 15-15. Аѕурите учествуваа во првиот натпревар на Светскиот куп во рагби против Нов Зеланд на 22 мај 1987 година. Натпреварот се покажа како едностран афера со Нов Зеланд кој победуваше со 70–6 против млада Италија. Џон Кирван, кој подоцна стана селектор на Италија, постигна еден од најголемите обиди на турнирот досега за „Oл Блекс“. Италија го победи Фиџи, но загуби од Аргентина и заврши на третото место во нивниот базен, не успевајќи да се пласира во финалето. Во 1988 година за прв пат играа со Ирска.

На Светското првенство во 1991 година, Италија била групирана во тежок базен со играчи како Англија и Ол Блекс. Тие ги загубија двата натпревари, но ги победија САД. Италија првпат играше со Велс во 1994 година. На Светското првенство во 1995 година во Јужна Африка, Италија била блиску да ја победи Англија; губејќи со 20–27, но се опоравил за да ја победи Аргентина. Тие завршија на третото место во нивниот базен повторно под Англија и Западна Самоа, но над Аргентинците.

Сегашната значка на дресот на Италија

Кон крајот на 1990-тите, Италијанците изградија застрашувачка страна и забележаа победи на тестот над противењето на петте нации. Во 1996 година, договорот помеѓу Британска Телевизија Скај и Рагби фудбалскиот сојуз значеше дека домашните натпревари на Англија беа ексклузивно прикажани на Скај. На Англија и се закануваше да биде исфрлена од Петте нации за да биде заменета со Италија. Оваа закана никогаш не била реализирана додека бил склучен договор.

Во 1996 година, Италија ги обиколи Англија, Велс и за прв пат Шкотска, губејќи ги сите натпревари. Тимот забележа две последователни победи над Ирска во 1997 година; 37–29 на 4 јануари, на Ленсдаун патот и 37–22 на 20 декември, во Болоња.[6] На 22 март 1997 година тие ја забележаа својата прва победа над Франција, 40–32, (во Гренобл). Во јануари 1998 година, Шкотска била жртва со победата на Италија со 25–21 (во Тревизо); во истата година во квалификациите за Светскиот куп во рагби, тие загубија тесно со 15–23 против Англија на Хадерсфилд, но тие се расправаа за обидот на Алесандро Тронкон, кој судијата го поништи.[7]

На Светското првенство во 1999 година, Италија по трет пат била реми со Нов Зеланд и повторно загуби. Тие не победија ниту еден меч и си заминаа дома пред нок-аут фазата.[8]

Ера на шест нации: 2000 – денес[уреди | уреди извор]

Италија против Нов Зеланд Ол Блекс на Сан Сиро со рекордни 80.000 распродадени публика, ноември 2009 година

Италија конечно се приклучи на шампионатот на шест нации во 2000 година, но нивниот прием се совпадна со заминувањето на некои од нивните најдобри играчи. Сепак, тие го добија првиот натпревар против актуелниот шампион Шкотска со 34–20. Потоа тие се мачеа да се натпреваруваат против другите нации и нивното учество било доведено во прашање. Турнирите во 2001 и 2002 година беа особено разочарувачки бидејќи не победија ниту еден натпревар. Тренерот Бред Џонстон бил отпуштен во 2002 година по наводното покажување на „моќ на играчите“.

Џон Кирван тогаш бил назначен за тренер. Тие успеаја да го добијат својот втор натпревар на Шест нации во 2003 година, победата со 30–22 над Велс, со што ја избегнаа дрвената лажица . Тие продолжија со две победи на Светското првенство, уште еден прв. Турнирот, сепак, на крајот било разочарувачки бидејќи Велшаните се одмаздија со успех од 27-15. Ова, заедно со поразот од Нов Зеланд, значеше дека Италија била единствената земја од шестте нации што не се пласираше во нок-аут фазата. Нивната трета победа во Шест нации дојде против Шкотска во 2004 година.

Италија, заедно со другите нации, добро ги искористи правилата на IRB кои им дозволуваа да избираат играчи родени во странство доколку имаат италијанско потекло или живееле во Италија квалификациски период од три години. Од 2004 година тие најавија дека ќе одберат само тројца такви „неиталијанци“ по тим за да развијат свои домашни играчи.

Во 2005 година, Италија заврши на дното на табелата и не успеа да победи ниту еден натпревар. Кирван бил отпуштен и заменет со Пјер Бербизие . Италија потоа отиде на турнеја низ Аргентина каде што изненади многумина победувајќи ги Пумас со 30–29 и изедначија во серијата 1–1 (единствената победа во 2005 година на тим од северната хемисфера кој гостуваше на тим од јужната хемисфера). Сепак, Пумите ја имаа својата одмазда кога ја посетија Џенова и ја победија Италија со 39–22.

Италија се натпреварувала со Шкотска за време на Шест нации 2012 година

Во Шампионатот на шест нации 2006 година, Италија настапи силно против секој тим, водејќи против Англија и Франција во првото полувреме, но ги загуби првите три натпревари. Сепак, тие добија заслужен нерешен резултат од 18-18 на гостувањето кај Велс, нивен прв бод на гостински терен на турнирот, и немаа среќа да не ремизираат со Шкотска во Рим во последниот натпревар, губејќи со 10-13 поради доцниот шкотски пенал. Во првенството на шест нации 2007 година, Италија започна лошо, губејќи од Франција со 3–39. Сепак, перформансите на Италија се подобрија и тие ја задржаа Англија до резултат 20-7 во Твикенхем. Италија следеше со прекрасен почеток на нивниот натпревар на Марејфилд против Шкотска, постигнувајќи три брзи обиди за водство на Италија од 21-0 по седум минути, а Аѕурите продолжија до победата од 37-17; нивната прва победа на гостински терен во Шест нации. Следниот натпревар на Италија бил против Велс во Рим, при што Италија победи со 23–20, за нивните први последователни победи во натпреварувањето и им помогна да ја постигнат својата највисока позиција во историјата. Домашниот интерес за рагби достигна нови височини со медиумското покривање на насловната страница на новиот успех на Италија, а спортот се смета за модел на фер-плеј.[9] Интересот на медиумите и јавноста за националниот тим бил многу висок за време на новооткриениот успех на тимот и на последниот ден со победа можеше да се види дека го освоија својот прв турнир на шест нации,[9] и покрај тоа што го загубија последниот натпревар од Ирска. 10.000 навивачи подоцна ја поздравија репрезентацијата на римскиот Пјаца дел Пополо.[9]

На Шампионатот на шест нации 2008 година Италија повторно заврши на последното место, иако со само три поени разлика. Тие учествуваа во тесни натпревари против Ирска, Велс, Англија и Франција, соодветно и остварија единствена победа, победувајќи ја Шкотска со 23–20 во Рим во последното коло од натпреварите.[10] На летните тестови тие загубија од Јужна Африка, но повторно успеаја да ја изненадат третопласираната Аргентина со победа од 13–12. На турнејата на крајот на годината во 2008 година, Италија ги турна Валаби во нивниот судир во Падова, но Австралијците на крајот победија со 30-20. Една недела подоцна Италија била поразена од Аргентина со 14–22.

Италијанската кампања „Шест нации“ во 2009 година била несреќна речиси од самиот почеток, при што и двете полу-полувремиња беа исклучени од натпреварувањето пред да биде исфрлена топка, а третата алтернатива била исклучена од првиот натпревар во Англија поради повреда. Главниот тренер Ник Малет го испроба фланкерот Мауро Бергамаско на пола. Коцката на Малет пропадна на епски начин, со грешките на Бергамаско што доведоа до три обиди за Англија пред да биде заменет на полувремето; Англија победи со 36-11.[11] Во втората недела, Италија, исто така, имаше слаб настап против Ирска губејќи со 9-38.[12] После двете лоши настапи следуваше нов пораз од Шкотска. „Аѕурите“ беа конкурентни во нивниот пораз со 15-20 на „Фламинио“ од страна на Велс, која одмораше многу од нејзините клучни играчи за одлучувачкиот шампионат против Ирска следната недела.[13] Италија заврши на последното место втора година по ред, откако загуби од Франција во последниот викенд на турнирот.

На Шампионатот на шест нации 2010 година, Италија била добро поразена од Ирска со 11–29 пред тесно да загуби од Англија и да ја порази Шкотска.[14][15] Италија била поразена во последните два натпревари против Франција и Велс.[16]

Италијанските навивачи на пат да ја видат Италија како игра со Шкотска на Марејфилд во шампионатот на шест нации, 2013 година

Италија ги заврши Шест нации 2011 година со рекорд од 1–4. Во воведниот натпревар на Шест нации 2011 година, Италија била поразена од Ирска со 11–13 на домашен терен, при што Ирска постигна гол за пад на помалку од две минути пред последниот судиски свиреж. „Аѕурите“ остварија домашна победа од 22–21 над актуелниот шампион од шест нации, Франција, остварувајќи ја првата победа на Италија над Франција во натпревар од шест нации.[17] На последниот свиреж, коментаторот на англиски јазик ја прогласи за најголема победа во историјата на италијанското рагби досега.

Италија ги заврши Шест нации 2012 на петтото место со скор 1–4, по победата од 13–6 над Шкотска пред преку 72.000 навивачи на стадионот Олимпико во Рим. Поразот на Италија од Англија со 15–19 бил нивната најмала разлика за пораз. На првенството исто така Италија загуби од Велс, Ирска и Франција.[18]

Италија одигра три натпревари во ноемвриските репрезентативци во 2012 година, загуби два и победи една. Италија загуби од Нов Зеланд и Австралија со 19–22, при што Италијанецот Лучијано Оркера промаши пенал во последната минута што би го обезбедило првото реми на Италија против Австралија.[19] Италија успеа да победи во серијата, победувајќи ја Тонга со 28–23.[20]

Италија ја постигна својата втора победа на Шест нации над Франција кога ги победи со 23–18 на нивниот воведен натпревар на Шампионатот на шест нации 2013 година.[21] Следеа три порази од Шкотска, Велс и Англија.[22] На последниот натпревар на шампионатот, Италија победи против Ирска со 22–15 за прв пат во натпревар од шест нации пред 75.000 навивачи на стадионот Олимпико.[23][24] Севкупно, Италија завршила четврта,[25] зад Шкотска на третото место по поени разлика, за да ја направи една од нивните најуспешни Шест нации.[26] Во ноември 2013 година, Италија била домаќин на Австралија во Торино за пораз од 20-50, потоа го победи Фиџи со 37-31 кај Кремона и била поразена од Аргентина со 14-19 во Рим.

Конечно, во нивниот последен натпревар од шампионатот на шест нации 2022 година, Италија забележа историска победа над Велс. Тие постигнаа обид во 80-тата минута со реализација на последниот чин во натпреварот за победа со 22–21 на стадионот на Принципатити на 19 март 2022 година.

Победи против нациите од Ниво 1[уреди | уреди извор]

Победите против нациите од Ниво 1 вклучуваат:[27][28][29][30][31]

Датум Дома Резултат Away Place Competition
24 октомври 1978  Италија 19–6  Аргентина Stadio Mario Battaglini, Rovigo
6 мај 1995  Италија 22–12  Ирска Stadio comunale di Monigo, Тревизо
4 јуни 1995  Аргентина 25–31  Италија Buffalo City Stadium, East London, Јужноафриканска Република Rugby World Cup
4 јануари 1997  Ирска 29–37  Италија Lansdowne Road, Даблин
22 март 1997  Франција 32–40  Италија Stade Lesdiguières, Гренобл
20 декември 1997  Италија 37–22  Ирска Стадион Ренато Дал'Ара, Болоња
24 јануари 1998  Италија 25–21  Шкотска Stadio Comunale Monigo, Тревизо
7 ноември 1998  Италија 23–19  Аргентина Stadio Comunale Beltrametti, Piacenza
5 февруари 2000  Италија 34–20  Шкотска Stadio Flaminio, Рим Six Nations
15 февруари 2003  Италија 30–22  Велс Stadio Flaminio, Рим Six Nations
6 март 2004  Италија 20–14  Шкотска Stadio Flaminio, Рим Six Nations
11 јуни 2005  Аргентина 29–30  Италија Estadio Olímpico, Córdoba
24 февруари 2007  Шкотска 17–37  Италија Murrayfield, Единбург Six Nations
10 март 2007  Италија 23–20  Велс Stadio Flaminio, Рим Six Nations
15 март 2008  Италија 23–20  Шкотска Stadio Flaminio, Рим Six Nations
28 јуни 2008  Аргентина 12–13  Италија Estadio Olímpico, Córdoba
27 февруари 2010  Италија 16–12  Шкотска Stadio Flaminio, Рим Six Nations
12 март 2011  Италија 22–21  Франција Stadio Flaminio, Рим Six Nations
17 март 2012  Италија 13–6  Шкотска Стадион Олимпико, Рим Six Nations
3 февруари 2013  Италија 23–18  Франција Стадион Олимпико, Рим Six Nations
16 март 2013  Италија 22–15  Ирска Стадион Олимпико, Рим Six Nations
28 февруари 2015  Шкотска 19–22  Италија Murrayfield, Единбург Six Nations
19 ноември 2016  Италија 20–18  Јужна Африка Стадион Артемио Франки, Фиренца Autumn Internationals
19 март 2022  Велс 21–22  Италија Millennium Stadium, Кардиф Six Nations
12 ноември 2022  Италија 28–27  Австралија Стадион Артемио Франки, Фиренца Autumn Nations Series

Стадион и посетеност[уреди | уреди извор]

Пред да се приклучи на Шест нации во 2000 година, Италија немаше поставен стадион и своите домашни натпревари ги играше на различни стадиони низ Италија. Од 2000 до 2011 година Италија ги одигра сите домашни натпревари на Шест нации на Стадионот Фламинио во Рим. Италијанската рагби федерација (FIR) во јануари 2010 година објави дека стадионот ќе претрпи проширување, што ќе го зголеми неговиот капацитет на 42.000.[32] Континуираните одложувања на почетокот на изградбата значеа дека обновувањето не може да се заврши навреме за Шест нации 2012 година, така што сите домашни натпревари на Италија Шест нации беа преместени на Стадионот Олимпико, исто така во Рим.[33] Проширувањето на Стадионот Фламинио првично било ветено дека ќе биде завршено до 2014 година. Било планирано по завршувањето на реновирањето, тимот да се врати на Стадио Фламинио,[34] сепак малку е постигнато и од септември 2016 година стадионот сè уште бил во состојба на напуштена расипаност.[35] Повеќе Италијанци присуствуваат на натпреварите на рагби сојузот, а претходно повеќето од навивачите на стадионот Фламинио беа навивачи на гости.  Откако се преселивте на стадионот Олимпико, посетеноста се зголеми за огромен број.[36] Италија привлече голема публика од 2008 година, особено за натпреварите на Шест нации и за натпреварите против Нов Зеланд:

Стадионот Олимпико во Рим, сегашен дом на италијанскиот рагби тим
Најмногу посетени домашни натпревари
Ранг Присуство Противник Датум Место на одржување
1 80.074 Нов Зеланд 14 ноември 2009 година Сан Сиро (Милан)
2 80.054 Ирска 16 март 2013 година Стадио Олимпико (Рим)
3 73.526 Велс 23 февруари 2013 година Стадио Олимпико (Рим)
4 73.000 Нов Зеланд 17 ноември 2012 година Стадио Олимпико (Рим)
5 72.354 Шкотска 17 март 2012 година Стадио Олимпико (Рим)
6 71.257 Англија 15 март 2014 година Стадио Олимпико (Рим)
7 70.000 Англија 14 февруари 2016 година Стадио Олимпико (Рим)
8 67.721 Шкотска 27 февруари 2016 година Стадио Олимпико (Рим)
9 67.529 Франција 3 февруари 2013 година Стадио Олимпико (Рим)
10 67.127 Франција 15 март 2015 година Стадио Олимпико (Рим)

Дрес[уреди | уреди извор]

Италија традиционално дома игра во сини дресови, бели шорцеви и сини чорапи. Неговата гостинска униформа се состои од униформа со превртените бои. Двете униформи го имаат на градите Скудето, дури и ако до 1990-тите италијанските тимови кои не беа тестирани го имаа грбот на Поморските републики на дресот.

Период Производител на комплет Спонзор на кошула
1981–1989 година Адидас Никој
1990–1993 година Лото [37]
Светско првенство во рагби 1991 година
1993–1995 година Гилберт [38]
Светско првенство во рагби 1995 година
1996–1997 година Рибок
Европски куп на нации 1997 година
1998–1999 година Никој
1999 година Памук Оксфорд
2000 Шест нации – 2000 интернационалци од средината на годината Кентербери Алијансата УниЧем
2000 интернационалци на крајот на годината – 2002 година меѓународни интернационалци од средината на годината Капа
Интернационали на крајот на 2002 година – Интернационали на крајот на годината 2006 година Јагуар
Шампионат на шест нации 2007 – интернационалци од средината на годината 2012 година Карипарма
Интернационали на крајот на годината 2012 – Интернационали од средината на 2017 година Адидас
Интернационали на крајот на годината 2017 – Интернационали од средината на годината 2018 година Макрон
Интернационалци на крајот на годината 2018 година – интернационалци на крајот на годината 2021 година Католика Асицуразони
Меѓународни натпревари на крајот од 2021 година - Сузуки
Турнир на шест нации 2022 година - Битпанда
Интернационалци на крајот на 2022 година Виторија Асикуразиони
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
{{{наслов}}}

Награди[уреди | уреди извор]

Конкуренција Вкупно
олимписки игри 0 0 0 0
Светско првенство во рагби 0 0 0 0
Куп на европски нации 1 9 8 18
Вкупно 1 9 8 18

Подолу е табела на репрезентативни рагби натпревари одиграни од италијански национален XV на тест ниво до 20 ноември 2022 година.[39]

Шест нации[уреди | уреди извор]

Италија влезе во Меѓународното првенство во 2000 година кога стана Шест нации и направи позитивен почеток со победата на нивниот деби натпревар со 34–20 против Шкотска. Тие завршија петти во 2003 година над Велс во конечниот пласман, откако го поразија со 30-22, и повторно беа петти следната година над Шкотска, откако ги победија со 20-14. Во 2006 година, Италија ремизираше со Велс 18-18 на Стадионот Милениум во Кардиф.

Првите три победи на Италија во натпревари од шест нации, во 2000, 2003 и 2004 година, беа пред домашна публика на стадионот Фламинио во Рим. Сепак, на 24 февруари 2007 година, тие ја победија Шкотска со 37–17 на Стадионот Марејфилд за нивната прва победа на гостински терен во натпреварувањето. Две недели подоцна, тие го победија Велс по втор пат, со 23-20 назад во Рим. Ова било првпат Италија да победи на две од нивните пет натпревари на првенството, а тие го завршија шампионатот на шест нации во 2007 година на четвртото место.

Италија го освои трофејот Џузепе Гарибалди за прв пат во 2011 година со тесна победа од 22-21 над Франција. Две години подоцна, тие го подигнаа трофејот по втор пат совладувајќи ја Франција со 23-18. Италија, исто така, ја забележа првата победа на Шест нации над Ирска во 2013 година, победувајќи ја со 22–15 и израмнувајќи го нивниот најдобар пласман на четвртото место во конечниот пласман. На 28 февруари 2015 година, Италија ја постигна својата втора победа на гости против Шкотска, тесна победа од 22–19, а по серијата од 36 порази од меча, за првпат победија во Велс на 19 март 2022 година со 22–21.

Од Март 2022 , Италија имала победено тринаесет Шест Нации натпревари: седум од овие против Шкотска, три против Велс, две наспротив Франција и едно против Ирска. Англија е единствениот тим којшто Италија допрва треба да ја победи во првенството

Година Позиција W D L PF PA PD  Франција  Англија Ирска IRL  Велс  Шкотска
2000 6 1 0 4 106 228 -122 L L L L W
2001 6 0 0 5 106 207 -101 L L L L L
2002 6 0 0 5 70 183 -113 L L L L L
2003 5 1 0 4 100 185 -85 L L L W L
2004 5 1 0 4 42 152 -110 L L L L W
2005 6 0 0 5 55 179 -124 L L L L L
2006 6 0 1 4 72 125 -53 L L L D L
2007 4 2 0 3 94 147 -53 L L L W W
2008 6 1 0 4 74 131 -57 L L L L W
2009 6 0 0 5 49 170 -121 L L L L L
2010 6 1 0 4 69 137 -68 L L L L W
2011 6 1 0 4 70 138 -68 W L L L L
2012 5 1 0 4 53 121 -68 L L L L W
2013 4 2 0 3 75 111 -36 W L W L L
2014 6 0 0 5 63 172 -109 L L L L L
2015 5 1 0 4 62 182 -120 L L L L W
2016 6 0 0 5 79 224 -145 L L L L L
2017 6 0 0 5 50 201 -151 L L L L L
2018 6 0 0 5 92 203 -111 L L L L L
2019 6 0 0 5 79 167 -88 L L L L L
2020 6 0 0 5 44 178 -134 L L L L L
2021 6 0 0 5 55 239 -184 L L L L L
2022 6 1 0 4 60 181 -121 L L L W L
Вкупно 13 1 101 1619 3961 -2342 2–0–21 0–0–23 1–0–22 3–1–19 7–0–16

Последно ажурирање: Англија против Италија, 12 февруари 2023 година. Статистиката ги вклучува само официјалните натпревари. [40]

Повеќето обиди[уреди | уреди извор]

# Играч Поз Распон Подлога Започнете Под Pts Се обидува Конв Пенкала Капка
1 Марчело Кутита Крило 1987–1999 година 55 55 0 115 26 0 0 0
2 Паоло Вакари Крило 1991–2003 година 65 63 1 112 23 0 0 0
3 Карло Чекинато Број 8 1990–2004 година 84 74 10 105 21 0 0 0
Манрико Маркето Крило 1972–1981 година 43 39 4 84 21 0 0 0
5 Алесандро Тронкон Scrum-половина 1994–2007 година 102 95 7 95 19 0 0 0
6 Мирчо Бергамаско Центар 2002–2012 година 89 82 7 256 17 12 49 0
Серафино Гизони Крило 1977–1987 година 60 59 1 77 17 0 0 3
Масимо Масиолети Крило 1977–1990 година 54 54 0 68 17 0 0 0
9 Иван Франческато Центар 1990–1997 година 38 38 0 77 16 0 0 0
Серхио Парис Број 8 2002–2019 година 142 139 3 83 16 0 0 1

Последно ажурирање: Англија против Италија, 12 февруари 2023 година. Статистиката ги вклучува само официјалните натпревари.

Најмногу поени[уреди | уреди извор]

# Играч Поз Распон Подлога Започнете Под Pts Се обидува Конв Пенкала Капка
1 Диего Домингез Леј-пола 1991–2003 година 74 73 1 983 9 127 208 20
2 Стефано Бетарело Леј-пола 1979–1988 година 55 54 1 483 7 46 104 17
3 Томазо Алан Леј-пола 2013 - 68 49 19 405 12 64 65 1
4 Лујџи Тројани Фолбек 1985–1995 година 47 47 0 294 2 57 57 0
5 Рамиро Пез Леј-пола 2000–2007 година 40 33 7 260 4 33 52 6
6 Мирчо Бергамаско Центар 2002–2012 година 89 82 7 256 17 12 49 0
7 Лучијано Оркера Леј-пола 2004–2015 година 48 27 21 154 3 20 31 2
8 Давид Бортолуси Фолбек 2006–2008 година 16 15 1 153 1 35 25 1
9 Карло Кана Леј-пола 2015–2021 година 53 28 25 152 5 20 26 3
10 Енио Понзи Леј-пола 1973–1977 година 20 20 0 133 0 17 31 2

Последно ажурирање: Англија против Италија, 12 февруари 2023 година. Статистиката ги вклучува само официјалните натпревари.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Rugby Union – ESPN Scrum – Italy v France at Rome“. ESPN scrum.
 2. „Rugby Union – ESPN Scrum – Italy v Ireland at Rome“. ESPN scrum.
 3. „Rugby Union – Italy – List of captains“. ESPN scrum.
 4. „About us“. Rugby Europe. Архивирано од изворникот на 2017-01-20. Посетено на 19 August 2017.
 5. Nauright, John; Parrish, Charles (2012). Sports Around the World. google.ie. ISBN 9781598843002.
 6. „RWC Blog: Italy's Golden Era against Ireland“. RTÉ News. 29 September 2011.
 7. Mediaclan 2010. „England v Italy Rugby Programme 1998 – 1998 England Italy Rugby Programme“. love-rugby.com.
 8. „Rugby Union – ESPN Scrum – Italy v Tonga at Leicester“. ESPN scrum.
 9. 9,0 9,1 9,2 „Italy salute Rugby heroes“. Euro Sport. 2007-03-18. Посетено на 21 March 2007.
 10. „Guinness Six Nations Rugby News“. Sixnationsrugby.com. Посетено на 21 February 2022.
 11. Goble, Catherine (2009-02-07). „England take opening victory“. rbs6nations.com. Архивирано од изворникот на 2009-10-15.
 12. Barnett, Rob (2009-02-15). „Victory margin flatters erratic Ireland“. rbs6nations.com. Архивирано од изворникот на 2009-10-15.
 13. „Shanklin keeps Welsh hopes alive“. rbs6nations.com. PA Sport. 2009-03-14. Архивирано од изворникот на 2012-02-29.
 14. „Canavosio strikes late as Scotland come up short in Rome“. rbs6nations.com. Sportsbeat. 2010-02-27. Архивирано од изворникот на 2012-05-15.
 15. „O'Gara steers champions Ireland to opening victory“. sixnationsrugby.com. 2010-02-06. Посетено на 2019-11-09.
 16. „Hook crosses twice in Wales romp over Italy“. rbs6nations.com. Sportsbeat. 2010-03-20. Архивирано од изворникот на 15 December 2013.
 17. Briggs, Simon (12 March 2011). „Italy 22 France 21: match report“. The Daily Telegraph. London. Архивирано од изворникот на 12 January 2022. Посетено на 14 March 2011.
 18. „Six Nations: France 30–12 Italy“. BBC. 2012-02-04. Посетено на 4 June 2013.
 19. „Australia survive fightback to maintain perfect record against Italy“. The Guardian. London. 24 November 2012. Посетено на 4 June 2013.
 20. „Faltering Italy forced to battle for narrow victory over Tonga“. Sky Sports. 10 November 2012. Архивирано од изворникот на 2013-03-27.
 21. „Orquera leads Italy to stunning success in Rome“. rbs6nations.com. Sportsbeat. 2013-02-03. Архивирано од изворникот на 13 August 2013.
 22. „Flood squeezes England past defiant Italy“. rbs6nations.com. Sportsbeat. 2013-03-10. Архивирано од изворникот на 2 January 2014.
 23. „Italy claim historic RBS 6 Nations win over Ireland“. rbs6nations.com. Sportsbeat. 2013-03-16. Архивирано од изворникот на 24 October 2013.
 24. „Italy v Ireland at Rome, Mar 16, 2013“. ESPN. Посетено на 4 June 2013.
 25. „Match Centre Table“. rbs6nations.com. Архивирано од изворникот на 21 May 2013. Посетено на 4 June 2013.
 26. „RBS Six Nations: Italy skipper Sergio Parisse delighted by win over Ireland“. Sky Sports. 2013-03-16. Архивирано од изворникот на 2019-11-27.
 27. „Springboks smash records with Uruguay rout“. ABC News (англиски). 12 June 2005. Посетено на 11 December 2016.
 28. „Rugby Union – ESPN Scrum – Statsguru – Test matches – Team records“. ESPN scrum. Архивирано од изворникот на 5 March 2012. Посетено на 11 December 2016.
 29. „Rugby Union | Ireland v Italy | Match results“. ESPN scrum. Архивирано од изворникот на 6 March 2016. Посетено на 11 December 2016.
 30. „France v Ireland rugby stats“. rugbydata.com. Архивирано од изворникот на 2019-09-06. Посетено на 11 December 2016.
 31. „Italy v Scotland rugby stats“. rugbydata.com. Посетено на 11 December 2016.
 32. „Stadio Flaminio set for re-vamp“. Scrum.com. 30 January 2010. Посетено на 21 August 2010.
 33. Грешка во повикувањето на Шаблон:Наведена изјава за печат: Параметарот title мора да се определи
 34. Sportsbeat (14 July 2011). „Italy switch stadium to Stadio Olimpico“. RBS 6 Nations. Архивирано од изворникот на 13 September 2011. Посетено на 6 September 2011.
 35. Guerisoli, Annalisa (2016-03-21). „The Forgotten Story of Flaminio“. platform-blog.com. Архивирано од изворникот на 23 September 2016. Посетено на 22 September 2016.
 36. „Italy come of age“. ESPN. Посетено на 4 June 2013.
 37. „Photographic image“ (JPG). Img.bidorbuy.co.za. Посетено на 21 February 2022.
 38. „Museo del Rugby - N.1, Andrea Castellani, Italia“. Ilmuseodelrugby.it. Архивирано од изворникот на 2020-11-24. Посетено на 2023-02-16.
 39. „Italy statistics“. Архивирано од изворникот на 2019-06-13. Посетено на 2023-02-16.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 40. ESPN, Italy Player Records, 19 September 2015, Espn.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]