Италијанска женска фудбалска репрезентација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Значка на кошула/Грб на асоцијација

Италијанска женска фудбалска репрезентација ( италијански: Nazionale di calcio femminile dell'Italia) ја претставува Италија во меѓународниот женски фудбал од нивното основање во 1968 година. Тимот е контролиран од Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ), управното тело за фудбал во Италија.

Формирана во 1968 година, Италија учествувала на различни неофицијални меѓународни турнири, домаќини на првото неофицијално Европско натпреварување во 1969 година и Светско првенство во 1970 година. Италија се квалификувала и за првото Светско првенство во 1991 година, каде стигнала до четврт-финалето, и за првото Европско првенство. Додека Италија била второпласирана на Европското првенство во 1993 и 1997 година, тие допрва треба да повторат сличен успех на Светското првенство . Во 2019 година, по 20-годишна суша, Италија се квалификувала за Светското првенство каде што се изедначиле со претходниот најдобар учинок, стигнувајќи до четврт-финалето.

Историја[уреди | уреди извор]

1968–1984: Рана историја и неофицијални турнири[уреди | уреди извор]

Женската репрезентација го одиграла својот прв натпревар на 23 февруари 1968 година, во Виареџо против Чехословачка.Сепак, репрезентацијата сè уште не била дел од Италијанската женска фудбалска федерација, која била основана на 11 март во Вијареџо. Од почетокот учествувала на разни континентални и меѓународни турнири во Европа и во светот, постигнувајќи и добри успеси. Со раѓањето на Европското натпреварување за женски фудбал ( 1984 ), организирано од УЕФА, а подоцна и Светското првенство за жени, организирано од ФИФА, највисоките меѓународни женски натпреварувања станале еквивалентни на машките натпреварувања.

По своето деби во 1968 година, репрезентацијата на Италија излегла на теренот за да се натпреварува на други неофицијални меѓународни пријателски натпревари и турнири, како што е Европското натпреварување во 1969 година во кое победила во финалето над Данска, [1]Светското првенство во 1970 година што го загубила финалето против гореспоменатата репрезентација на Данска, [2]натпревари организирани во Италија и Мундијалот во Мексико во 1971 година каде го освоиле третото место. [3]Во 1979 година, Италија била домаќин и учествувала на неофицијалното Европско натпреварување, стигнувајќи повторно до финалето, кое се одржало на стадионот Сан Паоло во Неапол, и во кое Данска повторно триумфирала. [4]Помеѓу 1981 и 1988 година имало пет изданија на Mundialito, меѓународен турнир само со покана, еден од најпрестижните настани на женската фудбалска сцена пред доаѓањето на Светското првенство. Освен првото издание во 1981 година кое било организирано во Јапонија, следните четири биле организирани во Италија, каде репрезентацијата на Италија освоила три победи и две втори места во целина. [5]Триумфите пристигнале во 1981 година, освојувајќи ја групата, во 1984 година совладувајќи ја Западна Германија во финалето и 1984 година совладувајќи ги САД во финалето, додека во другите две изданија го загубила финалето од Англија .

  1. „Coppa Europa per Nazioni (Women) 1969“. RSSSF. Посетено на 2019-06-26.
  2. „Coppa del Mondo (Women) 1970“. RSSSF. Посетено на 2019-06-26.
  3. „Mundial (Women) 1971“. RSSSF. Посетено на 2019-06-26.
  4. „Inofficial European Women Championship 1979“. RSSSF. Посетено на 2019-06-26.
  5. „Mundialito (Women) 1981–1988“. RSSSF. Посетено на 2019-06-26.